Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Komisja zatrudnienia przyjęła opinię Elżbiety Rafalskiej nt. nowych sposobów legalnej migracji zarobkowej

14 stycznia 2021 r.
Udostępnij

Europosłowie Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE (EMPL) głosowali dziś nad opinią eurodeputowanej PiS Elżbiety Rafalskiej nt. nowych sposobów legalnej migracji zarobkowej. Dokument wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na pracowników w określonych sektorach i zawodach oraz podkreśla potrzebę uregulowania legalnej migracji zarobkowej, w tym tymczasowej migracji zarobkowej. W opinii podkreślono również potrzebę lepszego i bardziej spójnego gromadzenia danych, jak również potrzebę zbadania tendencji w zakresie delegowania obywateli państw trzecich. Poruszono także kwestie, takie jak ochrona pracowników, skuteczne wdrażanie przepisów oraz usuwanie przeszkód utrudniających dopasowanie zatrudnienia i mobilność np. poprzez poprawę systemu wzajemnego uznawania kwalifikacji.

 

"Migracja za pracą to zjawisko, które obserwujemy od wielu dekad nie tylko w Unii Europejskiej. Nie ma wątpliwości, że wraz z rozwojem technologii, środków komunikacji i nowych możliwości, przybiera ono coraz bardziej na sile i ma zasadnicze znaczenie dla krajowych rynków pracy. Wiąże się to również z szeregiem nowych wyzwań" – stwierdziła sprawozdawczyni.

Eurodeputowana PiS mówiła, że tekst odnosi się m.in. do wyzwań demograficznych, takich jak zmiany demograficzne, starzenie się społeczeństw, czy niedostateczna liczba wykwalifikowanych pracowników. "To jeden z kluczowych problemów, z jakimi boryka się coraz więcej branż, m.in. w sektorze opieki nad osobami starszymi i opieki długoterminowej" - wyjaśniała. Z drugiej strony, stwierdziła Rafalska, Unia Europejska przyciąga znacznie mniej wysoko wykwalifikowanych pracowników niż wynikałoby to z jej pozycji międzynarodowej. "To zadanie zarówno dla państw członkowskich jak i dla instytucji unijnych, które powinny promować unijny rynek jako ciekawe miejsce do pracy i rozwoju, co przyczyni się do wzmocnienia pozycji UE" – podkreśliła Elżbieta Rafalska. 

Zdaniem eurodeputowanej PiS migracja może być odpowiedzią na te wyzwania, o ile pracownicy pracują zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. "Jestem europosłanką z Polski i wielu moich rodaków wyjechało za granicę w poszukiwaniu pracy - są cenionymi pracownikami, szanowanymi za swoją pracowitość, ale wielu z nich często pracuje poniżej swoich kwalifikacji, co prowadzi do deprecjacji kapitału ludzkiego" – zauważyła.

Ponadto sprawozdawczyni EMPL odnotowała, że pandemia koronawirusa uwypukliła wiele istniejących od dawna problemów w zakresie mobilności i swobody świadczenia usług, a jednym z wyzwań w tym obszarze jest niewątpliwie kwestia utrzymywania fikcji czasowości pobytu pracowników sezonowych lub branży IT, co często prowadzi do niedostosowania ich sytuacji do obowiązującego prawa oraz zasad mobilności i nierzadko idzie w parze z niższymi standardami życia i pracy oraz potencjalnym naruszeniem praw człowieka.

"Ważnym zadaniem pozostaje również przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji między obywatelami państw członkowskich i państw trzecich - jako komisja podejmująca sprawy społeczne dobrze wiemy, że praca to punkt wyjścia. Jej brak, nierówne traktowanie lub inne formy dyskryminacji mogą prowadzić do stygmatyzacji, uzależnień czy przestępstw" – zauważyła Rafalska.

 

Opinia Elżbiety Rafalskiej została przyjęta 34 głosami, przy 6 głosach sprzeciwu i 13 wstrzymujących się.

Z twittera