Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Komisja ITRE przyjmuje sprawozdanie Zdzisława Krasnodębskiego ws. wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej

28 września 2021 r.
Udostępnij

Europosłowie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE (ITRE) przyjęli dziś sprawozdanie autorstwa europosła PiS Zdzisława Krasnodębskiego poświęcone nowym wytycznym dotyczącym transeuropejskiej infrastruktury energetycznej (TEN-E). Projekt sprawozdania został przyjęty w komisji 50 głosami za, przy 13 głosach przeciw i 12 wstrzymujących się.  

Projekt przepisów określa kryteria i metodologię wyboru projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (tzw. PCI - Projects of common interest ), takich jak linie przesyłowe wysokiego napięcia, rurociągi, magazyny energii czy tzw. "inteligentne sieci". Lista jest aktualizowana co dwa lata przez Komisję Europejską. Zgodnie z wytycznymi zaproponowanymi przez Komisję wybierane projekty będą musiały przyczyniać się do transformacji energetycznej, tj. odchodzenia od paliw kopalnych oraz integracji nowych wolumenów energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych bądź niskoemisyjnych, co ma na celu ukierunkowanie rozwoju transgranicznej infrastruktury energetycznej na zrównoważony rozwój, zgodnie z celami Zielonego Ładu UE. "Należy jednak pamiętać, że priorytety unii energetycznej pozostają aktualne i nadal powinny znaleźć odzwierciedlenie w zasadach regulujących wsparcie dla ważnych projektów infrastruktury energetycznej. Poza ogólnymi kryteriami zrównoważonego rozwoju, projekty będą nadal oceniane pod kątem ich wkładu w bezpieczeństwo energetyczne, integrację rynku i przystępność cenową dla użytkowników końcowych” – mówi profesor Krasnodębski.

Istotnym dla Polski pozostanie wsparcie dla kategorii projektów z zakresu elektroenergetyki, w niedalekiej przyszłości zwłaszcza w zakresie przyłączeń planowanych farm wiatrowych na morzu do systemu przesyłowego na lądzie. Sprawozdanie otwiera też możliwości dla nowych kategorii projektów, takich jak infrastruktura wodorowa, w tym elektrolizery, transgraniczne sieci do przesyłu  wychwyconego dwutlenku węgla, a nawet wysokoefektywne systemy ciepłownicze i chłodnicze. Zgodnie z wytycznymi, kwalifikujące się projekty powinny również stymulować integrację rynku i zwiększać bezpieczeństwo dostaw w Unii oraz elastyczność systemów energetycznych. Przyjęty dokument umożliwia realizację projektów mających na celu dostosowanie istniejącej infrastruktury gazu ziemnego do transportu lub magazynowania wodoru.

Jednocześnie projekty transgraniczne oparte wyłącznie o gaz ziemny nie będą się już mogły ubiegać się o finansowanie. "Udało się jednakże przyjąć poprawkę kompromisową przewidującą tymczasowe odstępstwo umożliwiające utrzymanie statusu PCI, pod ściśle określonymi warunkami, projektom dotyczącym gazu ziemnego z czwartej lub piątej listy PCI (ustanowionej na mocy obecnego rozporządzenia TEN-E), które umożliwi im dalsze korzystanie z szybkiej procedury administracyjnej i otrzymywania wymaganych prawem pozwoleń" – podkreśla sprawozdawca, Zdzisław Krasnodębski.

Jak zaznacza sprawozdawca, w dokumencie znalazł się również zapis mówiący, że proponowane rozporządzenie nie powinno wpływać na prawo kraju do decydowania o sposobie wykorzystania zasobów energetycznych i definiowania własnego miksu energetycznego. "Z kolei możliwość finansowania wybranych projektów z listy PCI powinien zapewnić, aby użytkownicy końcowi nie byli nieproporcjonalnie obciążeni kosztami realizacji inwestycji, zwłaszcza jeśli mogłoby to prowadzić do ubóstwa energetycznego" – dodaje europoseł PiS.

"Uzyskany dzisiaj w komisji parlamentarnej mandat do negocjacji porozumienia z Radą stanowi dobrą podstawę do dalszych rozmów. Negocjowany od pół roku tekst kompromisowy uzyskał poparcie większości grup politycznych. Poczekajmy jeszcze na reakcję całego Parlamentu po ogłoszeniu mandatu negocjacyjnego podczas sesji plenarnej w przyszłym tygodniu. Wydaje się, że jest to tylko formalność. Wszystkim instytucjom powinno zależeć na jak najszybszym sfinalizowaniu porozumienia trójstronnego w tzw. trialogu, aby kolejna edycja list projektów priorytetowych mogła być sporządzona według nowego rozporządzenia" – komentuje profesor Krasnodębski. 

Tło

W rezolucji z dnia 10 lipca 2020 r. w sprawie rewizji wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej Parlament Europejski wezwał do rewizji rozporządzenia TEN-E, uwzględniającego w szczególności unijne cele energetyczne i klimatyczne na 2030 r., unijny cel neutralności klimatycznej oraz zasadę „efektywność energetyczna przede wszystkim”.

15 grudnia 2020 r. Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący zmiany rozporządzenia z 2013 r. w sprawie transeuropejskich sieci energetycznych (TEN-E), które określa wytyczne UE dotyczące transgranicznej infrastruktury energetycznej oraz nakreśla proces wyboru projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI).

PCI to projekty infrastrukturalne uważane za niezbędne do osiągnięcia celów UE w dziedzinie energii, w tym poprawy połączeń między rynkami krajowymi, większej konkurencyjności, bezpieczeństwa dostaw i promowania odnawialnych źródeł energii.

Z twittera