Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Joanna Kopcińska nt. stworzenia europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia

9 września 2021 r.
Udostępnij

Dziś podczas posiedzenia komisji specjalnej ds. walki z rakiem (BECA) miała miejsce dyskusja na temat stworzenia europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia w celu wymiany i cyfryzacji danych dotyczących zdrowia w ramach profilaktyki nowotworów i opieki onkologicznej. W dyskusji z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej głos zabrała m.in wiceprzewodnicząca BECA, eurodeputowana PiS Joanna Kopcińska.

 

Eurodeputowana PiS mówiła, że stworzenie europejskiej przestrzeni danych jest jednym z priorytetów obecnej Komisji. Jak tłumaczyła, przestrzeń ma wspierać lepszą wymianę różnych rodzajów danych dotyczących zdrowia (elektroniczne karty zdrowia, dane genomowe, dane z rejestrów pacjentów) ale także ma zostać wykorzystana do badań naukowych. Joanna Kopcińska dodała, że Komisja pracuje obecnie nad przygotowaniem oceny skutków przestrzeni danych zdrowotnych (EHDS) z zamiarem przyjęcia wniosku ustawodawczego już w pierwszej połowie przyszłego roku.

Polska polityk przypomniała, że na chwilę obecną dostępna jest tylko wstępna ocena skutków opublikowana w grudniu 2020 r. W tym kontekście wskazała na niepokojący szczegół wstępnej oceny, a mianowicie fakt, że w całej analizie słowo „nowotwór” pada zaledwie raz. "W jaki sposób KE planuje wyraźnie powiązać europejski plan walki z rakiem z europejską przestrzenią danych dotyczących zdrowia i w jaki sposób synergia ta stanowić będzie wartość dodaną do istniejącego już dorobku jakim są np. europejskie sieci referencyjne ds. chorób nowotworowych?" – dopytywała eurodeputowana.

Z twittera