Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Joanna Kopcińska na temat Europejskiego Planu Walki z Rakiem

29 października 2020 r.
Udostępnij

Podczas trwającego Miesiąca Walki z Rakiem Piersi w ramach posiedzenia Komisji Specjalnej ds. Walki z Rakiem PE (BECA) odbyła się wymiana poglądów ze Stellą Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, na temat Europejskiego Planu Walki z Rakiem. W debacie głos zabrała m.in. wiceprzewodnicząca komisji BECA, eurodeputowana PiS Joanna Kopcińska. 

"Europejski Plan Walki z Rakiem określa działania wspierające, koordynujące i uzupełniające wysiłki państw członkowskich na każdym etapie choroby, włączając w to zapobieganie, wczesne wykrywanie, badanie przesiewowe, leczenie i opiekę oraz jakość życia pacjentów wraz z ich opiekunami" – wyjaśniała Kopcińska. Jak dodała, Komisja zapowiada, że Plan Walki z Rakiem będzie gotowy do 2 grudnia 2020 r. Zdaniem eurodeputowanej, aby mógł on stanowić wartość dodaną, istotnym jest, aby do dyskusji na jego temat włączono jak najwięcej zainteresowanych stron.

 Eurodeputowana PiS wskazywała, że projekty RARECARE i RARECAREnet pogrupowały typy raka na 12 rodzajów, z których każdy składa się z kilku ogólnych kategorii nowotworów. "Nowotwory u dzieci są pierwszą przyczyną zgonów z powodu chorób u dzieci w wieku powyżej 1 roku w Europie - rocznie diagnozuje się ponad 35 000 przypadków, a ponad 6 000 młodych pacjentów umiera z ich powodu każdego roku" - dodała. I, jak zauważyła Kopcińska, chociaż w Europie udaje się wyleczyć z raka prawie pół miliona dzieci, to większość z nich doświadcza niekorzystnych, długoterminowych skutków utrudniających im całkowity powrót do zdrowia, życia codziennego i swobodnego uczestnictwa w aktywnościach. Zdaniem polskiej polityk niezbędne jest zwrócenie uwagi na potrzebę badań nad rakiem u dzieci. "W jaki sposób Komisja uwzględni ten typ nowotworu w swoim Planie działania? W jaki sposób KE ocenia wartość rozporządzenia UE w sprawie leków sierocych, biorąc pod uwagę jego nieskuteczność w opracowywaniu pediatrycznych leków przeciwnowotworowych?" – pytała Kopcińska.

Ponadto posłanka do PE chciała wiedzieć, czy plany Komisji dotyczą włączenia Europejskich Sieci Referencyjnych w Europejski Plan Walki z Rakiem poprzez zapewnienie długoterminowej opieki następczej, w tym rehabilitacji psychologicznej i fizycznej, wszystkim osobom, które wygrały walkę̨ z rakiem oraz jakie zainteresowane podmioty były konsultowane w ramach tej inicjatywy.

W swoim wystąpieniu komisarz Kyriakides potwierdziła, że zbliżający się plan UE w sprawie walki z rakiem ma zostać przedstawiony do końca tego roku. Przyjmie podejście holistyczne, obejmujące cztery główne filary: zapobieganie, wczesne wykrywanie, odpowiednia diagnostyka i leczenie oraz przeżywalność i jakość życia. Podziękowała Parlamentowi Europejskiemu za dzielenie się i wspieranie determinacji Komisji w zmianie realiów profilaktyki i opieki nad nowotworami w Europie. Ponadto podkreśliła zamiar współpracy z państwami członkowskimi i Parlamentem w celu wdrożenia przyszłego planu działania.

Z twittera