Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Joachim Brudziński: Wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej powinno być priorytetem

19 stycznia 2023 r.
Udostępnij

W Strasburgu podczas sesji plenarnej europarlamentu miała miejsce debata dotycząca kryminalizacji pomocy humanitarnej, w tym poszukiwań i ratownictwa. Głos w niej zabrał eurodeputowany PiS Joachim Brudziński.

 

Brudziński mówił, że wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej powinno być priorytetem. Jak mówił, szczególnie istotne jest to w kontekście sytuacji, gdy nielegalna migracja traktowana jest jako instrument politycznego nacisku i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej, jak to było chociażby na granicy polsko-białoruskiej. "Należy położyć większy nacisk na zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu granic Unii, a nie tylko na kontrolę i rejestrację osób przekraczających te granice" - podkreślił eurodeputowany.

Zdaniem polskiego polityka ważne jest unikanie wszelkich rozwiązań, które stanowią zachętę do przemytu migrantów i nielegalnej migracji. "Koncepcje obowiązkowej relokacji, sponsorowanie powrotów, czy też mechanizm SAR są kontrproduktywne co do założeń i mogą skutkować przyciąganiem nielegalnych migrantów i ich przemytników do Unii Europejskiej zamiast rozładowywaniem presji migracyjnej" – uważa Brudziński.

W opinii europosła faworyzowanie osób przybywających do Unii Europejskiej w następstwie operacji poszukiwawczo-ratowniczych i tworzenie stałych mechanizmów solidarności związanych z tą podkategorią nielegalnych migrantów nie jest dobrym rozwiązaniem. "To działanie expressis verbis skutkujące tym, że zachęcamy nieszczęśników z krajów trzecich, aby tutaj przybywali i tak naprawdę nabijamy kasę nielegalnym grupom przestępczym, które żerują na tych nieszczęśnikach" – zaznaczył były szef MSWiA.

Z twittera