Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Joachim Brudziński: Sytuacja po trzęsieniu ziemi w Chorwacji pokazała solidarność międzynarodową w sytuacjach kryzysowych

21 stycznia 2021 r.
Udostępnij

Dziś, podczas ostatniego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, miała miejsce dyskusja na temat łagodzenia skutków trzęsień ziemi w Chorwacji. Głos w debacie zabrał europoseł Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński.

Joachim Brudziński przekazał wyrazy współczucia wszystkim dotkniętym trzęsieniem ziemi w Chorwacji, tym, którzy stracili bliskich i którzy zostali dotknięci tą tragedią w wymiarze materialnym. „Sytuacja po trzęsieniu ziemi w Chorwacji po raz kolejny pokazała solidarność międzynarodową w sytuacjach kryzysowych. Uruchomiona pomoc w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, a Polska i Turcja zapewniły pomoc bilateralną” – mówił. Eurodeputowany wskazał, że w odpowiedzi na prośbę Chorwacji, Polska dostarczyła wojskowe namioty mieszkaniowe dla kilkuset osób, oraz dodatkowy niezbędny ekwipunek, jak np. lóżka, materace, śpiwory i komplety pościeli. „Dzięki sprawnym działaniom, pomoc ta trafiła do potrzebujących już w Nowy Rok” - powiedział.

Europoseł zauważył, że nie była to pierwsza ani ostatnia pomoc, jaka w ramach solidarności europejskiej popłynęła z Polski do dotkniętego tragedią kraju. Przypomniał, kiedy w 2018 r. jako Minister MSWiA w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego na prośbę Szwecji, podjął decyzję o skierowaniu polskich strażaków do walki z niespotykaną w historii tego kraju plagą pożarów lasów. „Wspomniana sytuacja, jak również szybka reakcja państw na obecną sytuację w Chorwacji, pokazuje na czym polega prawdziwa solidarność międzynarodowa w obliczu tragedii” - podsumował Brudziński.

Z twittera