Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Joachim Brudziński na temat Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu

7 października 2021 r.
Udostępnij

Dziś w Strasburgu europosłowie dyskutowali na temat Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu. W imieniu grupy EKR głos w debacie zabrał europoseł PiS Joachim Brudziński.

 

Jak przypomniał Brudziński, Agencja Azylowa powinna być postrzegana przede wszystkim jako narzędzie wdrażania nowego systemu zarządzania azylem. "Dlatego rozporządzenie ustanawiające nową agencję nie powinno być procedowane poza paktem o migracji i azylu, bowiem nie spełni oczekiwań pokładanych przez państwa członkowskie" – podkreślił.

Zdaniem europosła PiS, kompromis przewidujący odroczenie wejścia w życie mechanizmu monitoringu, który może prowadzić do interwencji Agencji na terytorium państwa członkowskiego bez jego zgody jest niezadowalający. "Bowiem w obecnej formie stanowi ingerencję w kompetencje państw członkowskich" – zaznaczył polski polityk.

 

W czerwcu 2021 roku negocjatorzy Parlamentu i Rady uzgodnili, że obecny unijny Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), działający od 2011 roku, zostanie przekształcony w pełnoprawną agencję, aby zwiększyć jego zdolność do wspierania państw członkowskich pod względem operacyjnym, w tym w sytuacjach kryzysowych, oraz podczas relokacji i przesiedlania osób ubiegających się o azyl i uchodźców. Nowa agencja będzie również odpowiedzialna za monitorowanie na miejscu, jak w państwach członkowskich stosowane są różne aspekty wspólnego systemu azylowego, takie jak warunki przyjmowania, poszanowanie praw podstawowych lub gwarancje ochrony dzieci. (źródło: https://tiny.pl/9rk97).

Z twittera