Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Jadwiga Wiśniewska: UE wciąż ma wiele do zrobienia w kwestii praw kobiet

10 lutego 2021 r.
Udostępnij

Dziś, w trakcie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli miała miejsce debata pn. Wyzwania związane z prawami kobiet: ponad 25 lat po deklaracji pekińskiej i pekińskiej platformie działania. Głos w dyskusji w imieniu Grupy EKR zabrała eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska.

Jadwiga Wiśniewska mówiła, że 25. rocznica deklaracji pekińskiej jest okazją do podsumowania działań na rzecz równości płci i ochrony praw kobiet. Zaproponowała więc, by przyjrzeć się, czemu tak naprawdę była ona poświęcona. „Miała na celu zwrócenie uwagi na problem ubóstwa, edukacji, na sytuację kobiet w konfliktach zbrojnych czy na kwestię przemocy względem kobiet” – wyliczała polska polityk.

Eurodeputowana stwierdziła, że po 25 latach sytuacja kobiet w UE dalej pozostawia wiele do życzenia. „Ponad pół miliona kobiet w UE doświadczyła okaleczenia narządów płciowych. W UE ciągle jest duży problem z luką płacową, jeśli chodzi o wynagrodzenie kobiet” – zauważyła europosłanka i dodała, że przykładem dobrych praktyk jest Polska, gdzie luka płacowa jest jedną z najmniejszych w UE.

„W UE małe dziewczynki wciąż zmuszane są do małżeństw z dorosłymi mężczyznami, co jest de facto praktyką pedofilską” – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska i podsumowała, że w Europie jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii praw kobiet.

Z twittera