Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Jadwiga Wiśniewska o sytuacji w Czadzie

20 maja 2021 r.
Udostępnij

Dziś w Brukseli w czasie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat sytuacji w Czadzie. W imieniu grupy EKR głos w dyskusji zabrała eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska.
„Czad to jeden z najbardziej skorumpowanych i najbiedniejszych krajów na świecie” – mówiła Jadwiga Wiśniewska. Eurodeputowana wskazała, że po śmierci jego prezydenta władzę przejęła de facto armia, zawieszono konstytucję, rozwiązano rząd i parlament, a obietnice przeprowadzenia wyborów są mgliste i niepewne. „Protesty opozycji zostały krwawo stłumione” - powiedziała.
Europosłanka stwierdziła, że Czad jest głównym filarem walki z terroryzmem w regionie Sahelu, cennym sojusznikiem Unii i UNZ. Region jest niestabilny, stale zagrożony islamskim terroryzmem, zorganizowaną przestępczością, nawiedzany klęskami głodu. „Stajemy wobec pytania czy za wszelką cenę utrzymywać dobre relacje czy też twardo domagać się przywrócenia najpierw ładu demokratycznego? Innymi słowy: stabilność czy demokracja?” – pytała retorycznie polska polityk podkreślając, że bez demokracji nie da się utrzymać stabilności, a brak demokratycznego mandatu dla rządzących jest idealną pożywką dla zbrojnych grup terrorystycznych wykorzystujących niezadowolenie społeczne.
„Formułując rady i zalecenia dla Czadu, podobnie jak w relacjach z innymi państwami Afryki, musimy odnowić dotychczasowe podejście i retorykę wciąż przesiąkniętą mentalnością kolonialną i przeświadczeniem, że to my, Europejczycy, wiemy lepiej, czego potrzebuje Afryka i jak uszczęśliwić Afrykańczyków” – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

Prezydent Czadu Idriss Déby Itno zmarł 20 kwietnia 2021 r. w konfrontacji wojskowej z rebeliantami Frontu dla Zmiany i Zgody w Czadzie (FACT), dzień po ogłoszeniu zwycięzcy wyborów prezydenckich, które dałyby mu szóstą kadencję. Niestabilność polityczna w krajach sąsiednich i rosnące zagrożenie ze strony uzbrojonych ugrupowań islamistycznych znacząco wpływa na wewnętrzną sytuację polityczną w Czadzie, który stał się kluczowym graczem w walce z terroryzmem w rejonie Sahelu i dorzeczu Jeziora Czad we współpracy z UE i ONZ. Śmierć prezydenta Déby'ego mogłaby zatem wywołać niestabilność nie tylko w Czadzie, ale także w regionie.
Tymczasowa Rada Wojskowa (TMC) wyznaczyła syna prezydenta, Mahamata Idrissa Déby Itno, na tymczasową głowę państwa, którego działalnością nie będzie kierować konstytucja, ale ‘karta przejściowa’ w celu przywrócenia władzy cywilnemu rządowi i przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów za 18 miesięcy. TMC rozwiązało rząd i Zgromadzenie Narodowe i wyznaczyło nowy rząd przejściowy, w skład którego wchodzą dwie ważne partie opozycyjne, ale nie odzwierciedla to szerokiego włączenia, którego domagają się opozycja i społeczeństwo obywatelskie. W kontekście protestów w Czadzie siły zbrojne i służby bezpieczeństwa użyły nieproporcjonalnej siły i podobno zginęło sześć osób, a ponad 700 osób zostało aresztowanych w związku z demonstracjami. Czad pozostaje jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, w którym niedożywienie pozostaje poważnym problemem.

Z twittera