Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Jadwiga Wiśniewska: Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo bezpieczne i radosne, a nie na wyzysk i przymusową, niewolniczą pracę

12 czerwca 2023 r.
Udostępnij

Dziś, podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu miała miejsce dyskusja na temat Obchodów Światowego Dnia Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci. W debacie udział wzięła eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska.

 

"Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo bezpieczne i radosne, a nie na wyzysk i przymusową, niewolniczą pracę" – mówiła Jadwiga Wiśniewska. Eurodeputowana w Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci przywołała przerażające dane, wskazujące, że pierwszy raz od dwóch dekad wzrosła liczba dzieci zmuszanych to pracy. "160 milionów dzieci zmuszanych jest do pracy, to prawie co dziesiąte dziecko" - powiedziała.

 

Jak zauważyła polska polityk, dzieci te narażone są na krzywdę nie tylko fizyczną, ale i psychiczną, nie mają prawa do edukacji, odbiera im się tym samym prawo do lepszej przyszłości. "Afryka, Azja i Pacyfik razem odpowiadają za prawie dziewięcioro na dziesięcioro przymusowo pracujących dzieci" - wyliczała.

 

Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że w świetle przedstawionych danych, działania UE muszą mieć wymiar zewnętrzny, dlatego polityka zero tolerancji dla przymusowej pracy dzieci musi być egzekwowana przy zwieraniu umów o partnerstwie i handlowych. "Zakaz wprowadzania do obrotu na rynek europejski produktów, które zostały wytworzone przy udziale pracy przymusowej dzieci jest koniecznością, wyzwaniem i egzaminem naszej odpowiedzialności. Czy jesteśmy silni tylko w słowach, czy także w czynach?"- pytała europosłanka i zachęciła obecnego na sali komisarza Reynerdsa do działania w tej sprawie.

Z twittera