Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Jadwiga Wiśniewska interweniuje w sprawie wzrostu ubóstwa wśród dzieci

14 czerwca 2023 r.
Udostępnij

Eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska wystosowała pytanie do Komisji Europejskiej dotyczące wzrostu ubóstwa wśród dzieci.

"Europejska gwarancja dla dzieci stanowi ważny krok w walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym dzieci w Europie. Jednakże, w swoim najnowszym raporcie, opublikowanym w 8 czerwca br., Agencja Praw Podstawowych (FRA) wskazuje, że liczba dzieci żyjących w biedzie w Unii Europejskiej wzrosła. Chociaż ubóstwo dzieci malało przed 2020 r., pandemia Covid-19 zakłóciła ten trend, a odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wzrósł z 22,8 proc. w 2019 roku do 24 proc. w 2020 roku, a następnie do 24,4 proc. w 2021 roku. Wojna na Ukrainie, masowe migracje w szczególności kobiet z dziećmi, wzrost cen energii i inflacja, będące wynikiem wojny, również przyczyniają się do wzrostu ubóstwa" – czytamy w interpelacji.

W związku z powyższym eurodeputowana PiS pyta, czy Komisja zauważa pogłębiający się problem ubóstwa wśród dzieci i jakie zamierza podjąć kroki, by mu przeciwdziałać. Jak zauważyła Wiśniewska, Parlament Europejski w swoich rezolucjach wielokrotnie wzywał do zwiększenia wsparcia finansowego w ramach europejskiej gwarancji dla dzieci. "Czy KE zamierza wziąć to pod uwagę przy określaniu kolejnego budżetu?" – dopytywała.

 

Z twittera