Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Jacek Saryusz-Wolski pyta Josepa Borrella o Nord Stream 2

15 października 2020 r.
Udostępnij

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Saryusz-Wolski zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem odnośnie stanowiska wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepa Borrella  w sprawie sankcji USA wobec Nord Stream 2.

W piśmie czytamy, że 17 lipca 2020 r. wysoki przedstawiciel Josep Borrell wydał oświadczenie w sprawie sankcji USA wobec Nord Stream 2, w którym deklaruje „eksterytorialne stosowanie sankcji za sprzeczne z prawem międzynarodowym” i podkreśla, że „należy tu określić politykę europejską. W Europie, a nie krajach trzecich”.

W związku z powyższym Jacek Saryusz-Wolski zapytał Komisję, dlaczego wysoki przedstawiciel uważa za sprzeczne z prawem międzynarodowym odmawianie przez Stany Zjednoczone dostępu obywatelom trzecim do ich własnej waluty, własnych systemów rozliczeń bankowych, własnego systemu wizowego lub aktywów znajdujących się we własnym terytorium. „Czy przygotowując takie oświadczenie, wysoki przedstawiciel wziął pod uwagę rezolucje Parlamentu Europejskiego 2017/2283 (INI) i 2018/2158 (INI), które uznały Nord Stream 2 za zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i wezwały do jego likwidacji?” - pytał eurodeputowany. Polski polityk chciał też wiedzieć, czy Josep Borrell skonsultował swoje oświadczenie z państwami członkowskimi sprzeciwiającymi się Nord Stream 2 i postrzegał ten projekt jako bezpośrednie zagrożenie dla ich bezpieczeństwa i bezpieczeństwa energetycznego.

Z twittera