Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Izabela Kloc: Inwestycje publiczne są bardzo ważną częścią procesu sprawiedliwej transformacji klimatyczno-energetycznej

1 września 2020 r.
Udostępnij

Dziś w Parlamencie Europejskim podczas posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) miała miejsce debata na temat instrumentu pożyczkowego na rzecz sektora publicznego w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji. W imieniu Grupy EKR głos w dyskusji zabrała sprawozdawczyni komisji opiniodawczej, europoseł PiS, Izabela Kloc.

Izabela Kloc pozytywnie odniosła się do wniosku Komisji Europejskiej w sprawie ustanowienia Instrumentu pożyczkowego na rzecz sektora publicznego w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. Jak stwierdziła, inwestycje publiczne są bardzo ważną częścią procesu sprawiedliwej transformacji klimatyczno-energetycznej. „Pozytywnie oceniam tekst Komisji. Moje poprawki mają przede wszystkim charakter uszczegóławiający, wyjaśniające fragmenty w których tekst Komisji był niedostatecznie jasny dla wszystkich interesariuszy” – przekazała eurodeputowana.

Najważniejsza poprawka dotyczyła podmiotów uprawnionych do udziału w Instrumencie. Eurodeputowana wprowadziła uściślenia, tak aby jasnym było, iż intencją Komisji jest włączenie do zakresu jednostek uprawnionych przedsiębiorstw nienależących do sektora publicznego, ale jednocześnie wykonywujących ważne zadania publiczne, miedzy innymi w ramach ani Partnerstw Publiczno-Prywatnych. „Moje poprawki miały na celu doprecyzować, że powyższe podmioty są uprawnione do uczestnictwa w instrumencie” – mówiła.

„Kolejna ważna dla mnie poprawka polegała na podkreśleniu tego, że zakres przedmiotowy instrumentu powinien być szerszy niż zakres Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i odzwierciedlać zapotrzebowania sygnalizowane przez państwa członkowskie w terytorialnych planach sprawiedliwej transformacji” – stwierdziła polska polityk i dodała, że zakres ten powinien obejmować m.in. inwestycje w projekty związane z gazem naturalnym. 

Eurodeputowana poruszyła też kwestię roli EBI, która nie do końca jest jasna. „Podmioty trzecie nie powinny decydować o kierunkach polityki unijnej, która jest uzgadniania w gronie wszystkich państw członkowskich” – wskazała Izabela Kloc i dodała, że polityka kredytowa EBI już teraz wyklucza finansowanie niektórych projektów kluczowych z punktu widzenia transformacji energetycznej, a więc de facto w tej sytuacji tematyczny zakres rozporządzenia zostanie ograniczony przez politykę pożyczkowa strony trzeciej. „Rozumiem, że rozporządzenie nie może narzucać EBI czy innym partnerom finansowym ich polityki pożyczkowej. W takim razie konieczne jest włączenie do Instrumentu innych niż EBI partnerów finansowych, na przykład krajowych banków rozwoju, tak by możliwe było najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnych środków” - powiedziała.

Polska polityk nie zgodziła się z propozycją Komisji o zakazie łączenia finansowania projektów z różnych programów unijnych. Instrument ogranicza finansowanie tylko do projektów o niskiej stopie zwrotu, czyli takich, które nie byłyby realizowane bez wsparcia europejskiego. „Z tego względu nieuzasadnione jest zarówno oferowanie części bezzwrotnej o tak znikomym poziomie przy jednoczesnym zakazie korzystania z innych funduszy UE” – przekonywała europosłanka. „Większy udział komponentu bezzwrotnego jest uzasadniony także ograniczoną możliwością jednostek samorządu terytorialnego do zaciągania nowych zobowiązań finansowych” – dodała Izabela Kloc.

Sprawozdawcy-cienie wypowiadający się podczas spotkania zgodzili się z głównymi założeniami opinii przedstawionej przez polską europoseł i wyrazili zamiar wsparcia jej propozycji.

Z twittera