Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Grzegorz Tobiszowski: „Wodór to paliwo przyszłości, które zastąpi bardziej emisyjne źródła energii”

11 kwietnia 2024 r.
Udostępnij

Podczas drugiego dnia mini-sesji plenarnej europarlamentu w Brukseli odbyła się dyskusja i głosowanie w sprawie reformy rynków energii i elektryczności, w tym gazów odnawialnych, gazu ziemnego oraz wodoru. W debacie głos zabrał europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski.

 

Grzegorz Tobiszowski zauważył, że dzisiejsza debata oraz głosowanie kończą trwający dwa lata okres pracy nad pakietem gazowo-wodorowym. Eurodeputowany, dziękując wszystkim sprawozdawcom i kontrsprawozdawcom, podkreślił, że w tym bardzo ważnym dokumencie udało się osiągnąć konsensus, "co jest rzadkością w tej Izbie". „W Parlamencie Europejskim udało się dojść do porozumienia, osiągnęliśmy rozwiązania przyszłościowe, łączyło nas to, że wodór to paliwo przyszłości, które w wielu sektorach będzie zastępować bardziej emisyjne źródła energii, różni nas jedynie droga dochodzenia do poszczególnych rozwiązań” - zauważył polski polityk. Europoseł PiS dodał przy tym, że troska o klimat jest kwestią, która łączy ponad podziałami politycznymi. „Wodór to paliwo, które będzie użyte w przyszłości w takich sektorach jak przemysł hutniczy, transport morski i produkcja nawozów. Pozwoli także na rozwój innowacyjnych rozwiązań oraz zmniejszy zależności od dostaw surowców, głównie gazu spoza Unii” - wyliczał Tobiszowski.

Podkreślił również, że ten dokument daje prawne podwaliny pod inwestycje i pod infrastrukturę przesyłu wodoru, "dzięki czemu możemy skoncentrować się na technologii związanej z produkcją wodoru, która umożliwi jak najbardziej efektywne wykorzystanie tego paliwa w energetyce".