Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie po raz kolejny za szybkim członkostwem Ukrainy w UE

7 lipca 2023 r.
Udostępnij

W dniach 5 i 6 lipca w Brukseli odbyło się spotkanie Delegacji do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina. Głównymi jego tematami były wsparcie ze strony UE dla stawiającej czoła rosyjskiemu najeźdźcy Ukrainie i kwestie związane z perspektywą członkowską tego kraju.

 

Współprzewodniczący spotkaniu Witold Waszczykowski ocenił je pozytywnie, głównie z uwagi na szerokie poparcie w PE dla ukraińskich aspiracji członkowskich. „Posłowie do Parlamentu Europejskiego niemal jednogłośnie opowiadają się za jak najszybszym przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej. Liczymy na to, że Komisja Europejska również wyrazi przychylną opinię na ten temat w przewidywanym na październik tego roku raporcie” - komentuje były szef MSZ.

 

Kolejnym centralnym punktem debaty z udziałem ukraińskich parlamentarzystów była trwająca od niemal 500 dni rosyjska pełnoskalowa agresja przeciwko naszemu wschodniemu sąsiadowi. „Wysłuchaliśmy licznych apeli o dalsze i szersze wsparcie dla Ukrainy. Były prezydent Poroszenko mówił między innymi o samolotach F-16. Inni uczestnicy debaty nawoływali do skuteczniejszego egzekwowania sankcji przeciwko Rosji, szczególnie w sektorze energetycznym, pociągnięciu rosyjskich zbrodniarzy do odpowiedzialności przed trybunałem karnym czy konieczności udrożnienia sieci przesyłowych dla ukraińskich produktów rolnych“ - wylicza Witold Waszczykowski.

 

„Nie zabrakło także głosów poparcia dla członkostwa Ukrainy w NATO, jako warunku koniecznego dla trwałego pokoju w naszym regionie. Zgadzam się, że euroatlantycka integracja Ukrainy jest jednym z filarów gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Równie istotny element to wspomniany trybunał i rozliczenie Rosjan z ich zbrodni wojennych celem zapobieżenia potencjalnej agresji w przyszłości i odrodzenia panującego do niedawna międzynarodowego porządku”- podsumowuje europoseł PiS.

 

Tuż przed pierwszą rundą spotkania z ukraińskimi parlamentarzystami, posłowie do PE mieli okazję wysłuchać sprawozdania i dokonać wymiany opinii z delegacjami Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAPO).

 

„Wytrwałość społeczeństwa i determinacja Ukrainy są imponujące. Pomimo trwającej rosyjskiej agresji Kijów nie tylko zdołał zachować ciągłość funkcjonowania państwa, ale także przeprowadzić szereg reform, które zaowocują instytucjonalnym wzmocnieniem Ukrainy i - mam nadzieję - rychłym przystąpieniem tego kraju do UE” - mówi były minister spraw zagranicznych.  

Galeria zdjęć