Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie PiS zwracają uwagę Komisji na dyskryminowanie obszarów wiejskich w polityce spójności oraz wydatkach z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na cele niezwiązane z rolnictwem

9 grudnia 2020 r.
Udostępnij

Europosłowie PiS Jadwiga Wiśniewska oraz Zbigniew Kuźmiuk wystosowali dziś pytania do Komisji Europejskiej dotyczące traktowania obszarów wiejskich w polityce spójności oraz wydatków z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na cele niezwiązane z rolnictwem.

 

W kwestii traktowania obszarów wiejskich w polityce spójności europosłowie PiS powołali się na art. 174 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który przewiduje priorytetowe ich znaczenie. "W przepisie jest wprost napisane, że „...Wśród regionów, o których mowa, szczególną uwagę poświęca się obszarom wiejskim...”" - podkreślili. Jednak, zdaniem eurodeputowanych, w rzeczywistości w polityce spójności obszary wiejskie nie tylko nie są preferowane, ale wręcz dyskryminowane. "Na obszary wiejskie, które stanowią ponad 90% terytorium UE i na których zamieszkuje ok. 40% obywateli UE, trafia zaledwie 11% Funduszu Rozwoju Regionalnego, 7% Funduszu Społecznego i 8% Funduszu Spójności. Co gorsza, w procedowanym obecnie projekcie nowej polityki spójności zawartej w dokumencie COM 372/2018 zamiast obszarów wiejskich, preferowane są obszary miejskie. Poświęcono im dwa osobne rozdziały dokumentu, podczas gdy obszary wiejskie traktowane są marginalnie. Obszary miejskie wymienione są w tym dokumencie 53 razy, a wiejskie zaledwie 2 razy" - argumentują.

W związku z powyższym posłowie do PE pytają, czy Komisja zamierza realizować zawarty w art. 174 Traktatu priorytet dla obszarów wiejskich, a jeśli nie to dlaczego.

 

W odniesieniu do wydatków z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na cele niezwiązane z rolnictwem eurodeputowani wskazali, że z treści art. 39 Traktatu o funkcjonowaniu UE wynika, że celami Wspólnej Polityki Rolnej jest wspieranie rolnictwa oraz ludności rolniczej (agricultural community). Tymczasem, zauważyli eurodeputowani, z funduszy drugiego filara Wspólnej Polityki Rolnej finansowane są niektóre wydatki niezwiązane z rolnictwem (np. budowa dróg publicznych, inwestycje w kanalizacje, zakładanie pozarolniczej działalności gospodarczej itp.) . "Te inwestycje są oczywiście potrzebne na obszarach wiejskich, ale ich finansowanie powinno być realizowane w ramach polityki spójności, zgodnie z art. 174 Traktatu, który nakazuje poświęcenie szczególnej uwagi (particular attention) dla obszarów wiejskich. Natomiast fundusze WPR powinny ściśle dotyczyć rolnictwa i rolników" – podkreślili eurodeputowani PiS.

Posłowie do PE chcą w związku z tym wiedzieć, czy w ramach prac nad wizją rozwoju obszarów wiejskich Komisja zamierza we właściwy i zgodny z Traktem sposób rozgraniczyć finansowanie obszarów wiejskich w ramach polityki rolnej i polityki spójności, z uwzględnieniem celów każdej z tych polityk opisanych w art. 39 i art. 174 Traktatu.

Z twittera