Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie PiS w sprawie długoterminowej wizji obszarów wiejskich

13 lipca 2021 r.
Udostępnij

Dziś podczas posiedzenia komisji rolnictwa i rozwoju wsi PE (AGRI) miała miejsce wymiana poglądów z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim na temat komunikatu w sprawie długoterminowej wizji obszarów wiejskich. W imieniu grupy EKR głos w niej zabrali europosłowie PiS Zbigniew Kuźmiuk oraz Krzysztof Jurgiel.

 

Zbigniew Kuźmiuk wyraził uznanie, że komunikat KE pokazuje, iż chce ona podejść holistycznie do rozwiązywania problemów obszarów wiejskich na szczeblu Unii Europejskiej. "Wiem, że tych instrumentów być może nie ma za dużo, ale mam nadzieję, że te, które będą dostępne Pan wykorzysta" - dodał. Europoseł PiS wyraził nadzieję, że propozycja Komisji skutecznie stawi czoła wyzwaniom demograficznym związanym ze starzeniem się rolników oraz zatrzyma narastający proces porzucania gospodarstw rolnych, powszechny w całej Europie.

Powołując się na dane dotyczące wykorzystania funduszy unijnych na rozwój terenów wiejskich koordynator grupy EKR w AGRI stwierdził: "Przyjęło się powszechnie, że są środki, które w II Filarze przeznaczone są na rozwój terenów wiejskich i już więcej pieniędzy nie potrzeba". Jednakże, zauważył, oznacza to przeznaczenie na tereny wiejskie zaledwie 11% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 7% z Europejskiego Funduszu Społecznego i 8% z Funduszu Spójności. "Choć zamieszkuje je przecież aż 40% obywateli Unii Europejskiej" - wskazał.

Wobec tego Zbigniew Kuźmiuk chciał wiedzieć, czy komisarz będzie pilnował poprawy rozlokowania tych środków z pozostałych Funduszy na tereny wiejskie w planach strategicznych, bądź też czy zostaną uruchomione w tym celu inne instrumenty.

 

 

Krzysztof Jurgiel wyraził nadzieję, że konkluzje z trwającej dyskusji będą wykorzystane w pracach nad przygotowaniem wniosków na okres programowania 2028-34, a więc w przyszłej perspektywie finansowej.

Europoseł PiS przypomniał, Polska przyjęła wizję obszarów wiejskich do 2050 roku, której celem jest ekonomiczne, ekologiczne i społecznie stabilne rolnictwo oraz zagospodarowanie obszarów wiejskich jako miejsca atrakcyjnego do życia, pracy, spędzenia wolnego czasu, zamieszkania i rekreacji. Jak zauważył, stworzona strategia była efektem konsultacji społecznych z zainteresowanymi stronami.

"A jaka była rola państw przy tworzeniu unijnej wizji?" – zastanawiał się polski polityk. Europoseł uważa, że szczególnie w kontekście toczącej się konferencji o przyszłości Europy i jej dążenia do stworzenia tzw. superpaństwa, KE umniejsza rolę państw członkowskich nie przeprowadzając odpowiednich konsultacji z nimi.

 

 

Komisarz Wojciechowski mówiąc o kwestiach budżetowych stwierdził, że II Filar to nie wszystko. "Pełna zgoda. I to bardzo mocno podkreślamy" - dodał. Jak wyjaśnił, obszary wiejskie nie mają być wspomagane wyłącznie ze środków Wspólnej Polityki Rolnej. "Będziemy bardzo ściśle dbać o to, by były one uwzględnianie w innych instrumentach" - podkreślił.

W sprawie konsultacji polski komisarz stwierdził, że KE działa według ściśle określonych procedur zawartych w aneksie do komunikatu. "Jest tam dokładnie opisana kolejność i terminy poszczególnych działań. Jest bardzo konkretnie rozpisane w jakim okresie będziemy podejmować poszczególne działania" - zaznaczył.

Z twittera