Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie PiS o WPR: Nie twórzmy podziałów, a niwelujmy różnice

20 października 2020 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli miała miejsce dyskusja na temat planów strategicznych Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) z udziałem Komisarza ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. W imieniu grupy EKR głos w debacie zabrali eurodeputowani PiS - Zbigniew Kuźmiuk, Krzysztof Jurgiel i Beata Mazurek.

Zbigniew Kuźmiuk przypomniał na wstępie, że europejscy rolnicy w czasie pandemii zapewnili bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom europejskich konsumentów. „W zamian za to, oczekują oni od nas, abyśmy przygotowali im warunki do zdecydowanie lepszego funkcjonowania niż do tej pory” - powiedział. Eurodeputowany wskazał, że grupa EKR ma zastrzeżenia do wysokiego poziomu wydatków na cele środowiskowe i klimatyczne, jednak delegacja polska będzie za tym poziomem głosować, ponieważ jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla mniejszych gospodarstw, których jest w Polsce zdecydowana większość. „Grupa EKR zabiegała podczas prac nad reformą WPR o wyłączenie kwalifikowalności małych gospodarstw, pobierających dopłaty do 2 tys. euro i dlatego wspólnie z EPL (Europejska Partia Ludowa - przyp. red.) złożyliśmy odpowiednią poprawkę nr 283 i mamy nadzieję na jej poparcie ponad politycznymi podziałami” - mówił polski polityk i wyraził przekonanie, że wyłączenie tych gospodarstw z kryterium kwalifikowalności nie zagrozi ambicjom środowiskowym, a będzie ważnym krokiem w kierunku uproszczenia WPR, na co oczekuje europejskie rolnictwo. Podsumowując, Zbigniew Kuźmiuk wskazał, że szczególnie w okresie wstrząsów, jakim dla WPR jest najpierw brexit, a potem pandemia koronawirusa, potrzebne są skoordynowane działania służące utrzymaniu zrównoważonego rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywnościowego Unii, a temu będzie służyła zreformowana WPR.

Krzysztof Jurgiel przy okazji debaty zwrócił z kolei uwagę na wciąż utrzymujące się różnice w wysokości dopłat bezpośrednich dla rolników, otrzymywanych w ramach I filara WPR: „Niestety proponowany od lat podział środków prowadzi do utrzymania rażąco niesprawiedliwych różnic w wysokości dopłat dla rolników w poszczególnych krajach członkowskich, w tym Polski" - zaznaczył. Eurodeputowany PiS mówił, że narusza on szereg zapisów traktatowych, w tym zasadę niedyskryminacji obywateli ze względu na przynależność państwową – art. 18 traktatu, zakaz dyskryminacji między producentami wewnątrz UE – art. 40 ust. 2 traktatu, a także zapis mówiący, iż przy ustalaniu WPR mogą być brane pod uwagę różnice między regionami rolniczymi, nie zaś państwami członkowskimi - art. 39 ust. 2 traktatu. "Powyższa dyskryminacja powoduje zagrożenie dla przyszłości rolnictwa w niektórych krajach UE" – stwierdził polski polityk.

„WPR jest jednym z fundamentów jednolitego rynku UE” - mówiła Beata Mazurek. Według eurodeputowanej WPR to nie tylko wspieranie i promowanie obszarów wiejskich oraz realizacja ambitnych celów środowiskowych i klimatycznych, ale przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa żywieniowego, dla mieszkańców Europy. „Naszym priorytetem powinno być tworzenie równych warunków konkurowania dla wszystkich rolników na jednolitym rynku UE” - podkreśliła. Polska polityk wskazała na potrzebę uproszczenia przepisów i zmniejszenia barier administracyjnych, w szczególności dla małych gospodarstw rolnych oraz wskazała na brak konwergencji poziomu dopłat bezpośrednich między państwami członkowskimi. „Należy dążyć do pełnego wyrównania płatności bezpośrednich między państwami członkowskimi” - zaapelowała europosłanka i dodała, że dzięki temu rolnikom z państw słabiej rozwiniętych łatwiej będzie sprostać nowym obowiązkom zaproponowanym przez KE. Beata Mazurek zaapelowała o rozsądek. „Pamiętajmy - nie wszystkie państwa startują z tego samego poziomu rozwoju gospodarczego. Nie twórzmy podziałów, a niwelujmy różnice” - podsumowała. 

Rozporządzenie dotyczy wsparcia dla planów strategicznych, które mają być sporządzane przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej i finansowane przez Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji (EFRG, filar I) oraz przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW, filar II). W ramach nowego modelu państwa członkowskie opracują krajowy plan strategiczny w oparciu o analizę SWOT dla wyznaczonych celów i wskaźników.

Z twittera