Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie PiS o pobrexitowej rezerwie dostosowawczej

15 września 2021 r.
Udostępnij

Wczoraj w Strasburgu, podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat pobrexitowej rezerwy dostosowawczej. W imieniu grupy EKR w dyskusji wypowiedzieli się europosłowie PiS Bogdan Rzońca i Elżbieta Kruk.

Bogdan Rzońca wskazał, że dla wielu obywateli, przedsiębiorstw i ich społeczności powiązania z Wielką Brytanią przyniosły ogromne korzyści, ale wybór Wielkiej Brytanii do nawiązania nowych relacji oznaczał konieczność zmiany starych ustaleń. "W rezultacie wiele firm napotyka nowe i nieoczekiwane bariery w dostępie do rynku brytyjskiego" – powiedział eurodeputowany i dodał, że społeczności również odczuwają potrzebę dostosowania się, szczególnie tam, gdzie powiązania z Wielką Brytanią i jej rynkami są silne, a ich skutki są szeroko odczuwalne. Polski polityk wyraził zadowolenie z utworzenia rezerwy na dostosowanie do Brexitu, która jest niezbędnym wsparciem dla wielu dotkniętych wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. "W przypadku Polski cieszę się, że możemy uzyskać dostęp do środków z tej rezerwy, co będzie istotnym wsparciem dla tych, którzy stoją przed wyzwaniami, które opisuję" – stwierdził.

Jak zauważył polski polityk, po przyjęciu rezerwy celem UE musi być szybkie wdrożenie programów wsparcia, korzystając z trzech transz wkładów i podejścia polegającego na prefinansowaniu. "Dzięki temu modelowi możemy zapewnić terminowe wsparcie, gdy firmy odkrywają nowe rynki i nowe możliwości. Cieszę się również, że możemy sfinansować środki dla naszych powracających obywateli, którzy ponownie wkraczają na nasze krajowe rynki pracy i wnoszą te umiejętności i doświadczenie z powrotem do naszych krajów, które prosperują w naszych lokalnych gospodarkach" - mówił. Według europosła zarządzanie zmianą nie jest łatwe, ale bardzo ważne jest, aby UE była w stanie rozpoznać szeroki zakres wyzwań stojących przed jej regionami i zapewnić wsparcie potrzebne naszym obywatelom. "Dzięki tej rezerwie zapewniamy rozwiązywanie trudności i z przyjemnością udzielam poparcia dla tego środka" – podsumował Bogdan Rzońca.

Elżbieta Kruk mówiła, że nowa specjalna pobrexitowa rezerwa dostosowawcza w wysokości ponad 5 mld euro wesprze ludzi, przedsiębiorstwa i kraje dotknięte wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii. Przypomniała, że z końcem 2020 roku zakończył się okres przejściowy po Brexixie, a razem z nim swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału między Unią a Wielką Brytanią. „Jednocześnie uwidoczniły się nieuniknione zakłócenia w stosunkach gospodarczych, handlowych i społecznych. Dlatego racjonalnym było utworzenie funduszu, który pozwoli państwom członkowskim na zniwelowanie, a przynajmniej zminimalizowanie skutków Brexitu” - powiedziała.

„Odnosząc się do zaproponowanych rozwiązań, pozytywnie należy ocenić te służące przewidywalności funduszu, a w szczególności alokowanie całej kwoty na początku, co wzmocni aspekt przewidywalności planowania poniesionych wydatków, a także dystrybucję przyznanego prefinansowania w trzech rocznych transzach, która pozwoli znacząco odciążyć budżetu krajowe płatników netto oraz wydłużenie okresu kwalifikowalności do 2023 roku” - przekazała Elżbieta Kruk i dodała, że konieczna będzie też współpraca KE z państwami członkowskimi, aby główne zasady tego instrumentu mogły zostać w pełni wykorzystane.

Z twittera