Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie PiS na temat wymiany informacji podatkowych

15 września 2021 r.
Udostępnij

Dziś w Strasburgu, podczas trwającej sesji plenarnej, Parlament Europejski debatował nad wdrożeniem wymogów UE dotyczących wymiany informacji podatkowych. W dyskusji wypowiedzieli się europosłowie PiS Andżelika Możdżanowska i Zbigniew Kuźmiuk.

Andżelika Możdżanowska mówiła, że co roku w Unii Europejskiej traci się około 140 miliardów euro z tytułu strat w podatku dochodowym od osób prawnych, które można przeznaczyć na zdrowie, walkę z klęskami żywiołowymi czy edukację. „Wymiana informacji podatkowych, przy zachowaniu poszanowania kompetencji właściwych dla krajów członkowskich, ma nieoceniony wpływ na walkę z oszustwami podatkowymi” - powiedziała europosłanka i dodała, że gdy Unia skutecznie z nimi zwycięża, widoczne jest z jak potężnych sum okradane są budżety państw i społeczeństwa. Według eurodeputowanej, nie można jednak stosować kolejnych regulacji z pominięciem dialogu z przedsiębiorcami, dla których jeszcze bardziej szczegółowy system raportowania będzie kosztownym i czasochłonnym obciążeniem. „Przedsiębiorcy powinni zajmować się biznesem, bo to gwarancja naszego wspólnego dobrobytu i europejskiego sukcesu. Mamy już sześć wdrożonych dyrektyw dotyczących wymiany informacji podatkowej, kolejne dwie przed nami, a nie jesteśmy w stanie skutecznie zająć się europejskimi rajami podatkowymi czy złotymi paszportami” - przekazała.

Eurodeputowana poinformowała, że tylko 4% z 50 pozycji danych przekazywanych zgodnie z dyrektywą DAC 3 zostało wykorzystanych, że nie ma danych na temat efektywności wdrożonych dyrektyw. „Czy wobec tego kolejne planowanie zmian w kwestiach raportowania przez przedsiębiorców szczegółowej listy dochodów i aktywów jest niezbędne? Czy przekazywanie informacji dotyczące uprzednich porozumień cenowych, w których najistotniejsza jest ochrona wskaźników finansowych przedsiębiorstwa, nie narusza zasady konkurencyjności na jednolitym rynku?” - pytała retoryczne Andżelika Możdżanowska i podsumowując dodała „Wykorzystajmy należycie narzędzia które już mamy, udoskonalajmy i monitorujmy współpracę. Nie pozwólmy na to, by niektóre państwa członkowskie, stosowały wymogi DAC w minimalnym stopniu" – podsumowała.


Zbigniew Kuźmiuk zauważył, że mimo coraz bardziej pogłębianej współpracy w zakresie wymiany informacji podatkowych realizowanej od 2015 roku między krajami członkowskimi, a także krajami trzecimi, wartość utraconych dochodów podatkowych przez budżety krajów unijnych wcale nie maleje. „Jak podaje sprawozdawca, chodzi o kwotę od 160 do nawet 190 mld euro rocznie, w kwestii unikania opodatkowania przez przedsiębiorstwa, natomiast 500 mld w sprawie unikania opodatkowania przez osoby fizyczne” - poinformował.

Eurodeputowany stwierdził, że nie kwestionując sensu tej współpracy i wymiany informacji podatkowych przez służby podatkowe krajów członkowskich, być może warto byłoby zaproponować na poziomie krajów członkowskich wprowadzenie dodatkowego opodatkowania dużych firm, które wykazują dochody poniżej 1% swoich obrotów. Za przykład wskazał Polskę, gdzie taki dodatkowy podatek rząd chce wprowadzić od przyszłego roku. „Mam nadzieję, że Komisja Europejska tego rozwiązania nie będzie kwestionować jak było to w przypadku podatku handlowego” - zakończył Zbigniew Kuźmiuk.

Z twittera