Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie PiS: Na razie technologie nie nadążają za zielonymi ambicjami

8 lipca 2021 r.
Udostępnij

Parlament Europejski, podczas wczorajszej sesji plenarnej w Strasburgu debatował nad nową europejską przestrzenią badawczą na rzecz badań naukowych i innowacji. W imieniu grupy EKR głos w dyskusji zabrali eurodeputowani PiS Izabela Kloc oraz Krzysztof Jurgiel.

 

 

Izabela Kloc mówiła, że radykalizacja unijnej polityki klimatycznej powoduje, iż UE jest coraz bardziej uzależniona od nowych i przyszłych technologii, dlatego powinna ona położyć jeszcze większy nacisk na badania i innowacje. „Musimy spełniać wymagania niejednokrotnie zbyt radykalnych i wyśrubowanych standardów ekologicznych, które zaczynają zagrażać naszemu bezpieczeństwu energetycznemu” - powiedziała eurodeputowana i dodała, że nie należy dobrowolnie oddawać pola w globalnej konkurencji gospodarczej. Jak wskazała, Unia niestety często działa wbrew logicznej kolejności, czyli najpierw ustala mało realne cele, a potem dopiero gorączkowo szuka technologii, które im sprostają.

 

„Jak na razie technologie nie nadążają za zielonymi ambicjami” - stwierdziła polska polityk. Zwróciła też uwagę na najważniejszą sprawę, czyli zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii. „Chciałabym po raz kolejny zasugerować,
że w odniesieniu do programów badań i innowacji musimy wspierać technologie niskoemisyjne oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla”
 - podsumowała Izabela Kloc.

 

  Według Krzysztofa Jurgiela, komunikat Komisji Europejskiej dotyczący Nowej europejskiej przestrzeni badawczej na rzecz badań naukowych i innowacji, zawiera istotne dane i informacje, z których wynika, że cel na 2030r. w postaci inwestycji na poziomie 3% PKB na badania i rozwój jest daleki od wypełnienia, gdyż w 2018r. wyniósł on 2,19% PKB. Kolejnym wnioskiem, jak zauważył eurodeputowany, jest fakt iż potrzebny jest skuteczniejszy transfer wyników badań do realnej gospodarki, aby pobudzić inwestycje biznesowe.

 

„W Polsce docenia się dziś znaczenie obszaru nowoczesnych badań i innowacyjności. W gospodarczej strategii rozwoju Polski Ład, znalazło się miejsce na: ulgę podatkową na prototypy, ulgę na robotyzację przemysłową, czy też ulgę na wsparcie innowacyjnych pracowników” - wymieniał były Minister Rolnictwa. Polski polityk wskazał, że badania i rozwój mogą skutecznie rozwiązywać również problemy rolnictwa w Europie Środkowo-Wschodniej, co udowadnia inicjatywa Bioeast, której celem jest zwiększenie udziału państw KE-13 w programach ramowych Horyzont 2020 i Horyzont Europa, na badania i innowacje w rolnictwie i biogospodarce, w związku z tym, że kraje te uzyskały znikome środki na omawiany cel.

Z twittera