Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie interweniują w sprawie wizyty szefa unijnej dyplomacji w Moskwie

28 stycznia 2021 r.
Udostępnij

Z inicjatywy europosła PiS, profesora Zdzisława Krasnodębskiego, 57 posłów do Parlamentu Europejskiego podpisało się pod wysłanym dziś do Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepa Borrella listem, w związku z planowaną przez niego na początek lutego wizytą w Moskwie.

Eurodeputowani doceniają w liście wysiłki na rzecz polepszenia relacji na linii UE - Federacja Rosyjska, zauważają jednak, że w kontekście sprawy Nawalnego i następstw jego aresztowania, moment odbycia pierwszej od 2017 roku wizyty tej rangi jest niefortunny i podważy jedynie wiarygodność UE w oczach rosyjskiej opozycji i całego społeczeństwa.

Posłowie do PE przestrzegają szefa unijnej dyplomacji przed ryzykiem, że w obecnym kontekście politycznym władze rosyjskie wykorzystają jego wizytę w na użytek propagandy wewnętrznej. Ponadto autorzy listu apelują, by hiszpański polityk - w razie podtrzymania decyzji o podróży do Moskwy - spotkał się z otoczeniem Nawalnego, co stanowiłoby mocny sygnał polityczny, wyrażający dezaprobatę UE dla traktowania przeciwników politycznych przez Putina.

„Wiarygodna Unia Europejska nie może rozmawiać, jak gdyby nigdy nic z reżimem, który nie pierwszy raz próbował potajemnie zabić własnego obywatela i który nie toleruje jakiegokolwiek sprzeciwu. Dość tego!” - apelują eurodeputowani.

Z twittera