Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie EKR nt. łamania praw człowieka w Pakistanie

29 kwietnia 2021 r.
Udostępnij

Dziś podczas trwającej w Parlamencie Europejskim sesji plenarnej, w ramach debat nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa, miała miejsce dyskusja dotycząca prawa zakazującego bluźnierstwa w Pakistanie, w szczególności w odniesieniu do sprawy Shagufty Kausar i Shafqata Emmanuela, chrześcijańskiej pary, która od 2013 roku przebywa w więzieniu, skazana na śmierć w kwietniu 2014 roku za wysłanie do pewnego duchownego „bluźnierczych'' tekstów, obrażających proroka Mahometa z telefonu, którego karta SIM była zarejestrowana na nazwisko Shagufty . Proces odwoławczy stale się opóźnia, podczas gdy sytuacja zdrowotna Shafqat Emmanuel gwałtownie się pogarsza. W dyskusji głos zabrali europosłowie EKR Tomasz Poręba, Adam Bielan, Beata Kempa oraz Izabela Kloc.

 

Tomasz Poręba mówił, że sytuacja chrześcijan, wyznawców hinduizmu oraz innych mniejszość wyznaniowych w Pakistanie jest bardzo niepokojąca, a w ostatnim czasie uległa znacznemu pogorszeniu. "W 2020 odnotowano największy od 1987 roku wzrost spraw kierowanych do sądu na podstawie oskarżeń o bluźnierstwo" - wskazał. Europoseł PiS wyjaśnił, że chrześcijanie i wyznawcy innych religii mniejszościowych w Pakistanie są zastraszeni, nie mają możliwości praktykowania swojej religii, padają ofiarami nieprawdziwych oskarżeń, a następnie przez wiele lat czekają na procesy sądowe. "Tak jak przez wiele lat na bezstronny proces i uniewinnienie czekała Asia Bibi, tak teraz chrześcijańskie małżeństwo - Shafqat Emmanuel i Shagufta Kausar spędza już ósmy rok w więzieniu z wydanym wyrokiem kary śmierci za bluźnierstwo" - przypomniał.

Tomasz Poręba podkreślił, że trzeba dziś bardzo jasno potępić łamanie praw człowieka w Pakistanie, wezwać rząd Pakistanu do natychmiastowego uwolnienia i zapewnienia bezpieczeństwa bezprawnie przetrzymywanym i niewinnym obywatelom, a przede wszystkim do dogłębnego zrewidowania prawa, które pozwala skazać za bluźnierstwo na karę śmierci. "To jest nasz obowiązek i o to dzisiaj w tej Izbie apeluje" - zaznaczył.

 

Adam Bielan stwierdził, że według różnych organizacji zajmujących się prawami człowieka, ustawy o bluźnierstwie w Pakistanie są często wykorzystywane do rozstrzygania osobistych rywalizacji lub prześladowań mniejszości religijnych, w tym chrześcijan. "Pakistańskie Centrum Sprawiedliwości Społecznej stwierdziło, że rok 2020 przyniósł największą liczbę oskarżeń na podstawie przepisów o bluźnierstwie. Wielu z oskarżonych zostało zamordowanych przed zakończeniem procesów" - wskazał.

W opinii polityka poprzez te przepisy Pakistan aktywnie ogranicza wolność słowa, religii i przekonań. "Dlatego proszę władze Pakistanu o zaprzestanie tych haniebnych czynów, zrewidowanie prawa o bluźnierstwie, a przede wszystkim o zapewnienie trwałego bezpieczeństwa wszystkim obywatelom kraju. Wzywam rząd do natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia pary chrześcijańskiej z aresztu" - apelował.

Europoseł EKR wezwał również UE i inne odpowiednie organy ds. działań zewnętrznych do zajęcia się prawami człowieka i wolnością słowa w rozmowach z władzami Pakistanu.

 

Beata Kempa stwierdziła, że prawo o bluźnierstwie staje się fundamentalizmem. "Staje się niebezpiecznym zwyczajem, który niesie mękę tysiącom chrześcijan na świecie" – podkreśliła. Jak dodała, w sposób szczególny ma to miejsce w Pakistanie, gdzie mamy do czynienia z ewidentną chrystianofobią. Dlatego, zdaniem polskiej polityk, trzeba zdecydowanie wezwać o uwolnienie więźniów za wiarę.

Eurodeputowana EKR mówiła, że z tej debaty powinno płynąć jedno wielkie przesłanie do chrześcijan: "Muszą wiedzieć, że nie zostają sami i że o nich pamiętamy, modlimy się i niesiemy pomoc". Beata Kempa podziękowała Kościołowi i organizacjom pozarządowym, takim jak Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Caritas, za zaangażowanie w niesienie pomocy. Pochwaliła również Węgry za ich działalność w tym aspekcie, wspominając w szczególności urząd sekretarza stanu do spraw obrony chrześcijan.

"Ale co robi Unia?" – zadała pytanie na sali plenarnej eurodeputowana. Jak podkreśliła, trzeba podjąć działania na rzecz natychmiastowego zniesienia tego drakońskiego prawa w Pakistanie. "Mamy  przecież instrumenty, przede wszystkim ekonomiczne. I trzeba je bezwzględnie zastosować, w obronie chrześcijan i mniejszości religijnych" - podkreśliła.

Beata Kempa mówiła także o problemie chrystianofobii również w Europie. "W Europie, szczególnie we Francji, w ostatnich kilku miesiącach ponad 200 ataków na kościoły. To jest coś co jest nie do przyjęcia. Dlatego musimy stanąć i na gruncie wartości chrześcijańskich, na których powstała Europa, stanowczo się temu przeciwstawić" - apelowała.

 

Izabela Kloc powiedziała, że z przerażaniem śledzi historię pakistańskiej chrześcijańskiej pary Shafqat Emmanuel i Shagufta Kausar. Jak wyjaśniła, ci ubodzy i niepiśmienni rodzice czwórki dzieci, których ojciec jest kaleką i porusza się na wózku inwalidzkim, zostali oskarżeni o bluźnierstwo. "Jest to okrutne prawo, dające muzułmańskiej większości narzędzie do kontroli i trzymania w strachu całego społeczeństwa" - stwierdziła. Eurodeputowana również przypomniała sprawę Asii Bibi, która na mocy tego samego zarzutu o bluźnierstwie była przetrzymywana w więzieniu przez wiele lat.  Izabela Kloc zauważyła, że nie są to odosobnione przypadki i w Pakistanie jest wiele innych osób, które - oskarżone o bluźnierstwo - trafiły do więzienia.

Eurodeputowana PiS mówiła, że historia tej pary nie powinna się skończyć na kilku przemówieniach w ich obronie w murach tej Izby. Jak przypomniała, Unia Europejska jest najważniejszym partnerem handlowym Pakistanu. "Pakistan korzysta z zerowej stawki celnej na dwie trzecie wszystkich produktów przywożonych do Unii Europejskiej. Również w ramach GSP+ [ogólny system preferencji taryfowych plus – przyp.red.] Pakistan musi  skutecznie wdrożyć 27 podstawowych konwencji międzynarodowych dotyczących praw człowieka i praw pracowniczych" – wskazała podkreślając, że Unia ma zatem możliwość wywierania nacisku i powinna z niego korzystać, gdy chrześcijanie i inne mniejszości religijne są prześladowane i mordowane z powodu swojej wiary.

Z twittera