Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowani PiS w dyskusji z komisarzem Wojciechowskim

31 stycznia 2023 r.
Udostępnij

Dziś w Brukseli podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI), miała miejsce wymiana poglądów z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim na temat krajowych planów strategicznych w zakresie wspólnej polityki rolnej. W dyskusji wypowiedzieli się europosłowie PiS Krzysztof Jurgiel oraz Zbigniew Kuźmiuk.

 

Krzysztof Jurgiel mówił, że w Polsce Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 przygotował siedem propozycji zmian do krajowego PS. Jak mówił, jedna z nich dotyczy wprowadzenia derogacji od stosowania od roku 2023 norm GAEC 7 i GAEC 8. Eurodeputowany pytał, kiedy polski rząd może spodziewać się odpowiedzi w tej sprawie i czy zdąży jeszcze przed 15 marca, kiedy to rolnicy będą mogli składać wnioski.

Eurodeputowanego pytał także, czy Komisja prowadzi jakieś prace dotyczące uproszczenia procedur we wdrażaniu krajowych Planów Strategicznych.

 

Zbigniew Kuźmiuk nawiązał do negatywnych zjawisk, które można dostrzec na podstawie spisów rolnych. Jak zauważył, niepokojący jest szczególnie problem znikania gospodarstw, który w ciągu ostatnich dziesięciu lat dotknął trzy miliony gospodarstw i starzenia się rolników, bo ze spisu wynika, że tylko co dziesiąty rolnik ma mniej niż 45 lat. "Czy pan widzi w przyjętych przez Komisję Planach Strategicznych priorytety, które zapobiegałyby tego typu zjawiskom lub przynajmniej je spowalniały?" – pytał europoseł.

Polski polityk pytał także o kwestię pieniędzy przeznaczanych na rolnictwo. "Czy za mniej niż 0.4 proc. unijnego PKB rolnictwo może realizować te obowiązki, które zostały na nie nałożone, tj. dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego, polityki ochrony środowiska i coraz częściej polityki klimatycznej?" – dopytywał. 

 

Komisarz Wojciechowski wyjaśnił, że procedura akceptacji zmian w Planach Strategicznych trwa ok. dwóch miesięcy, przy czym jest preferencja dla zmian wynikających z komunikatu nawozowego KE, czyli zmian pozwalających zwiększyć niezależność rolników od nawozów chemicznych. Jak mówił, taka zmiana m.in. została zaproponowana przez Polskę.

Odnosząc się do problemu znikania gospodarstw, polski komisarz mówił, że nie jest to nowe zjawisko. "W poprzedniej dekadzie dużo gospodarstw ubyło w Holandii, która ma przecież bardzo silne, nowoczesne i wydajne rolnictwo, a straciła 27 proc. gospodarstw" - wskazał. Jak zauważył jest to zatem problem bardziej skomplikowany, a klucz do jego rozwiązania zdaniem komisarza tkwi we wzmocnieniu instrumentów WPR i instrumentów zarządzania kryzysem. 

Z twittera