Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowani EKR o sprawozdaniu za rok 2023 dotyczącym praw człowieka i demokracji na świecie

29 lutego 2024 r.
Udostępnij

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu podczas sesji plenarnej odbyła się debata nad sprawozdaniem rocznym za rok 2023 dotyczącym praw człowieka i demokracji na świecie oraz polityki Unii Europejskiej w tym zakresie. Głos w dyskusji zabrali eurodeputowani EKR Ryszard Czarnecki i Beata Kempa.

 

Ryszard Czarnecki zauważył, że w raporcie unika się - ze względów politycznych - wzmianki o krajach odpowiedzialnych za wiele naruszeń praw człowieka, takich jak np. Kuba, Wenezuela i Nikaragua. Jednocześnie eurodeputowany poparł zapisy dotyczące Ukrainy i potrzeby egzekwowania klauzuli praw człowieka w umowach międzynarodowych. „To jest istotne zwłaszcza w relacjach między Unią Europejską a krajami Afryki oraz po części Ameryki Łacińskiej i Azji” - zauważył były wiceprzewodniczący PE.

Czarnecki przekazał, że grupa EKR nie zgadza się również z ideologicznym potraktowaniem spraw migrantów i uchodźców. Zdaniem eurodeputowanego PiS nie należy też podnosić kwestii praw człowieka w każdej polityce Unii Europejskiej.  „Lepiej mówmy o prawach człowieka stanowczo, ale nie przy każdej okazji, bo nastąpi pewna "inflacja", a ważne sprawy inflacji nie lubią” - komentował.

 

Beata Kempa podkreśliła, że omawiany raport jest bardzo istotny, lecz brakuje w nim wzmianki o narastających prześladowaniach chrześcijan na świecie. "Około 365 mln osób jest poddawanych różnego rodzaju atakom i szykanom tylko ze względu na wiarę w Jezusa Chrystusa. Z roku na rok sytuacja się pogarsza" – wskazała Kempa krytykując brak reakcji UE na te ataki. "Tymczasem prześladowania środowisk LGBT wymienione są 16 razy" – zauważyła eurodeputowana.

Jak mówiła, wzmianka o chrześcijanach zawarta jest jedynie w punkcie "religia", który gwarantuje prawo do niewyznawania żadnej religii. "Zatem pokażcie więc statystyki prześladowania na świecie osób, za to, że są ateistami" – mówiła Kempa.

Ponadto, w ocenie polskiej eurodeputowanej, brakuje klauzul warunkujących wykonywanie unijnych porozumień handlowych z przestrzeganiem praw człowieka, w tym prawa do swobody wyznania. W tym kontekście wspomniała o sytuacji, jaka miała miejsce w Pakistanie, gdzie wczoraj młody chrześcijanin został skazany na dożywocie, tylko dlatego, że dał swój komentarz na Facebooku. "Musimy na to reagować również w umowach handlowych z Pakistanem" – apelowała.