Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowani EKR: Musimy budować strategiczne zdolności cyfrowe Unii

29 kwietnia 2021 r.
Udostępnij

Dziś w Brukseli, podczas trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, odbyła się dyskusja na temat programu „Cyfrowa Europa”. Głos w dyskusji zabrali eurodeputowani EKR Kosma Złotowski, Adam Bielan i Jadwiga Wiśniewska.

 

Kosma Złotowski wskazał, że innowacyjna gospodarka oprócz ogromnych zbiorów danych potrzebuje także ogromnych inwestycji w badania i rozwój, infrastrukturę cyfrową, cyberbezpieczeństwo czy nowoczesną edukację. „Ważnym wzywaniem, przed którym stoją państwa członkowskie, jest przyspieszenie procesu cyfryzacji usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna, wymiar sprawiedliwości, ochrona konsumentów czy administracja” – wyliczał europoseł i dodał, że bez wsparcia ze środków europejskich wiele innowacyjnych projektów w tych obszarach nie mogłoby zostać zrealizowanych.

 

Polski polityk stwierdził, że doświadczenia z ostatnich miesięcy pokazują, iż cyfryzacja w obszarze ochrony zdrowia pomaga ratować ludzkie życie. „Takie innowacje jak e-recepty czy internetowy system rejestracji na szczepienia były w Polsce ważnym wsparciem w walce z epidemią” – podkreślił. Eurodeputowany mówił, że UE potrzebuje więcej takich nowoczesnych rozwiązań we wszystkich obszarach naszego życia. „Program Cyfrowa Europa pozwoli je finansować” – podsumował Złotowski.

 

„W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi czy Chinami, Unia Europejska pozostaje w tyle pod względem inwestycji w zdolności cyfrowe i w zaawansowane technologie” – mówił Adam Bielan i stwierdził, że dlatego konieczna jest ścisła współpraca pomiędzy państwami członkowskimi, budująca strategiczne zdolności cyfrowe Unii, takich jak rozwijanie cyberbezpieczeństwa, superkomputerów, umiejętności cyfrowych czy sztucznej inteligencji.

 

Eurodeputowany wskazał, że działania mające na celu jednoczesne wsparcie tych obszarów pomogą stworzyć prosperującą gospodarkę opartą na danych oraz przyczynią się do rozwoju społecznego i gospodarczego. „Wierzę również, że wprowadzenie programu Cyfrowa Europa zapewni większe możliwości opracowywania przełomowych rozwiązań, odpowiadających wyzwaniom społecznym takim jak opieka zdrowotna czy zmiana klimatu” – podkreślił. Według polskiego polityka, niezwykle istotne jest też zagwarantowanie wsparcia małym i średnim przedsiębiorstwom w dostosowaniu do przemian cyfrowych. „Wyrażam swoje zadowolenie, że jest to pierwszy program Unii kompleksowo i horyzontalnie ujmujący zagadnienia związane z cyfryzacją” – zakończył Bielan.

 

Jadwiga Wiśniewska mówiła, że program Cyfrowa Europa jest pierwszym programem UE, kompleksowo obejmującym zagadnienia związane z cyfryzacją i traktujące ją jak zjawisko horyzontalne. „Z całą pewności zwiększy zdolność Europy w zakresie obliczeń wielkiej skali, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i zaawansowanych umiejętności cyfrowych, a także ich szerokiego stosowania w gospodarce i społeczeństwie” - podkreśliła.

Europosłanka zastrzegła jednak, że trzeba zagwarantować objęcie cyfryzacją wszystkich regionów i warstw społecznych. „Pandemia Covid-19 bardzo uwidoczniła te różnice. W niektórych państwach, aż 32 % uczniów nie miało dostępu do edukacji” – zauważyła polska polityk i wskazała, że ważne jest przyjęcie krajowych planów odbudowy i odporności, które przyczynią się do przyspieszenia cyfryzacji, bo co najmniej 20% z krajowych planów odbudowy musi być przeznaczone na wzmocnienie potencjału cyfrowego. „Dlatego apeluję do polskiej totalnej opozycji o poparcie tego programu” – podsumowała Jadwiga Wiśniewska.

Z twittera