Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowane PiS ws. dalszych działań w następstwie Szczytu Społecznego w Porto z 7 maja 2021 r.

9 czerwca 2021 r.
Udostępnij

W Strasburgu podczas trwającej sesji plenarnej PE miała miejsce debata na temat dalszych działań w następstwie Szczytu Społecznego w Porto z 7 maja 2021 r. W imieniu grupy EKR głos w dyskusji zabrały eurodeputowane PiS Elżbieta Rafalska oraz Beata Szydło.

 

Elżbieta Rafalska mówiła, że solidaryzm społeczny jest drogą do zmniejszenia rosnących nierówności po kryzysie pandemicznym w różnych obszarach życia społeczno – gospodarczego. "W imieniu EKR chcemy podkreślić jednocześnie, że polityka społeczna i zatrudnienia jest realizowana przede wszystkim przez kraje członkowskie, które są odpowiedzialne za krajowe strategie rozwiązywania  problemów społecznych i te kompetencje nie mogą być podważane" - podkreśliła. Eurodeputowana PiS przestrzegała, że wzmacnianie wymiaru społecznego Unii Europejskiej nie może być pretekstem do działań protekcjonistycznych i nie może prowadzić do zaburzeń rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Polska polityk zaznaczyła, że wdrażanie zasad europejskiego filaru praw socjalnych powinno być zapewnione przez Krajowe Plany Odbudowy z uwzględnieniem uwarunkowań krajowych, zachowaniem zasad proporcjonalności i pomocniczości. "Europa socjalna - tak, ale przede wszystkim Europa silna gospodarczo, prorodzinna, z wartościami, ze stabilnym rynkiem pracy i Europa bardziej sprawiedliwa w swoich ocenach" – uważa Rafalska.

 

Beata Szydło stwierdziła, że wielu europosłów zapewne podpisze się pod zapisami i wnioskami szczytu społecznego w Porto. "Bo rzeczywiście poruszane tam kwestie były istotne i dotyczą każdego mieszkańca Unii Europejskiej" - dodała. Jak podkreśliła, Europejczycy mają prawo do godnego życia, dobrej pracy, bezpieczeństwa i tego, by wychowywać dzieci zgodnie z wartościami, które są dla nich ważne. "To jest prawo każdego z nas, każdego mieszkańca Unii Europejskiej" - zaznaczyła. Jak dodała, obowiązkiem pracujących w instytucjach Unii Europejskiej m.in. w Komisji i Parlamencie, jest zadbać o to, żeby te prawa Europejczyków były nienaruszalne i by traktaty były przestrzegane. Dlatego, podkreśliła Szydło, mówiąc o szczycie w Porto należy pamiętać również o tym, co jest kompetencją państw członkowskich i co w kompetencji państw członkowskich powinno pozostać. "A naszym obowiązkiem w Parlamencie i Komisji jest państwa członkowskie w tym wspierać" – mówiła.

Z twittera