Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowane PiS: Regulacje dotyczące pracy za pośrednictwem platform internetowych powinny być w gestii państw członkowskich

13 września 2021 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego, pierwszego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się dyskusja na temat uczciwych warunków pracy, praw i ochrony socjalnej osób pracujących za pośrednictwem platform internetowych oraz nowych form zatrudnienia związanych z rozwojem cyfrowym. Głos w debacie zabrały eurodeputowane PiS Elżbieta Rafalska i Beata Mazurek.

Elżbieta Rafalska mówiła, że brak jest dokładnych danych na temat skali zjawiska prac na platformach. „Jednocześnie popyt na takie elastyczne rozwiązania rośnie bardzo dynamicznie, a pandemia jeszcze przyśpiesza ten proces” - powiedziała. Eurodeputowana wskazała, że wiele osób pracujących na platformach to pracownicy zależni lub osoby samozatrudnione w innych dziedzinach, wykonujący drobne prace lub prace na żądanie. Według polskiej polityk powinny one korzystać z praw pracowniczych, jeżeli zgodnie z prawem danego państwa członkowskiego wykonywana przez nie praca spełnia warunki właściwe dla stosunku pracy.

„Kwestie stosunku pracy regulowane są przez krajowe kodeksy pracy. Proponowany jest wzruszalny domniemany stosunek pracy: tym samym grupa osób - tj. świadczący usługi za pośrednictwem platform cyfrowych - byłaby wyróżniona, inaczej traktowana, w stosunku do innych osób świadczących usługi, w szczególności samozatrudnionych, wobec których takiego domniemania się nie stosuje. Ogranicza się również swobodę wyboru rodzaju umowy przez strony” - stwierdziła europosłanka i zaapelowała o nienakładanie dodatkowych obowiązków na państwa członkowskie, zmniejszające konkurencyjność ich gospodarek. Jak stwierdziła, UE nie powinna ingerować w kształt systemów zabezpieczenia społecznego, a prawo pracy to kompetencja państw członkowskich. Elżbieta Rafalska podkreśliła, że Unia Europejska może interweniować tylko w zakresie swobodnego przepływu pracowników i równego traktowania. „W związku z tym, działania w zakresie platform powinny być rozwiązywane na szczeblu państw, a nie UE” - podsumowała.

Beata Mazurek zwróciła uwagę, że nowe technologie ułatwiają życie w wielu aspektach i podobnie jest z platformami internetowymi, których funkcjonowanie przynosi wiele korzyści, zarówno dla klientów jak i osób, które na nich zarabiają. „Popyt na pracę na platformach online rośnie bardzo szybko i szacuje się, że coraz więcej osób będzie szukać pracy za ich pośrednictwem” - stwierdziła. Według eurodeputowanej informacje, które posiada UE nie są jednak wystarczające, ponieważ nie ma dokładnych danych na temat rzeczywistej skali pracy na platformach, a pandemia i praca zdalna znacząco zmieniły otaczającą nas rzeczywistość.

Polska polityk przekazała, że omawiany raport zwraca uwagę na wprowadzenie zharmonizowanych przepisów na poziomie Unii Europejskiej, które swoim zakresem obejmą zawody wykonywane za pomocą platform internetowych. „Musimy jednak zadać sobie pytanie, czy takie działania, które narzucą dodatkowe obowiązki na państwa członkowskie, nie obniżą konkurencyjności ich gospodarek i nie będą ingerować w kształt systemów zabezpieczenia społecznego, bo te są kompetencją wyłącznie państw członkowskich” - podkreśliła europosłanka i dodała, że oczywiście należy chronić każdego pracownika, niezależnie od tego, w jaki sposób podejmuje pracę, trzeba się jednak zastanowić czy działania podejmowane w stosunku do pracowników platform powinny być wdrażane na szczeblu unijnym. „Jeśli istniejące instrumenty prawne nie są stosowane, co wybrzmiało w trakcie prac nad raportem, to najpierw należy zrobić wszystko, by stosować istniejące prawo, a nie przygotowywać nowe” - zakończyła Beata Mazurek.

 

Z twittera