Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowane PiS o szczepieniach: Europejczycy oczekują tempa, przejrzystości i konsekwencji

12 stycznia 2021 r.
Udostępnij
Eurodeputowane PiS o szczepieniach: Europejczycy oczekują tempa, przejrzystości i konsekwencji

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) PE miała miejsce wymiana poglądów z Komisją na temat szczepionek w UE z udziałem Dyrektor Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (SANTE) Sandry Galliny. Udział w dyskusji wzięły eurodeputowane Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska i Joanna Kopcińska.

Anna Zalewska stwierdziła, że dzisiejsza dyskusja jest bardzo ważna, należy jednak zastanowić się nad długą dyskusją i nad stałym monitoringiem przebiegu zakupu szczepionek i samych szczepień.

Eurodeputowana zwróciła uwagę na tempo szczepień. „Europejczycy mówią, że tempo jest absolutnie niewystarczające, patrzą z zazdrością na Izrael i Wielką Brytanię” – mówiła polska polityk i prosiła o wyjaśnienie, z czego to słabe tempo wynika. Jak wskazała europosłanka, Europejczycy mówią też, że potrzebują przejrzystości, nie tylko jeśli chodzi o umowy i ich treść, ale również zapisy Komisji, która powinna pokazywać, że walczy z nacjonalizmami szczepionkowymi. „Chcę zobaczyć także, jak wyglądają terminy. Które szczepionki są już procedowane, kiedy spodziewane są zakończenia tychże procedur?” – pytała. Anna Zalewska powiedziała, że Europejczycy chcą również wyciągnięcia konsekwencji „w stosunku do krajów, które łamią zasady solidarności”.

Joanna Kopcińska podziękowała Sandrze Gallinie za pracę i zapytała, jakie wytyczne przewiduje KE i jej agencje wykonawcze w celu zaproponowania wyprzedzających rozwiązań i odpowiedzi na zupełnie nowy problem, z jakim będziemy mieli do czynienia już wkrótce, czyli z zachorowaniami pacjentów na Coivd-19 pomiędzy przyjęciem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. „Czy KE rozważa zaproponowanie uniwersalnej procedury, a przez to zharmonizowane stosowanych zaleceń, dotyczących przyjmowania pierwszej i skorelowanej z nią drugiej dawki szczepionki?” – pytała europosłanka. Polska polityk chciała też wiedzieć, czy KE zamierza przedstawić dodatkowe procedury, dotyczące szczególnego monitorowania pacjentów z rozwiniętą infekcją, w przejściowm okresie pomiędzy podaniem szczepionek. „Czy KE proponuje przedstawianie jednoznacznej procedury co do tego, kiedy powinno nastąpić podanie drugiej dawki szczepionki w tak zaistniałych okolicznościach chorobowych?” – dopytywała Joanna Kopcińska.

Odpowiadając na pytania, Sandra Gallina lakonicznie odniosła się do zastrzeżeń, stwierdzając że państwa członkowskie mogą zgłaszać wszelkie problemy dostaw i dystrybucji i że Komisja nie będzie uciekać od tego tematu. W odpowiedzi na pytanie J. Kopcińskiej, Dyrektor Generalna SANTE wskazała, że przypadki takie zgodnie z zaleceniami będą raportowane i monitorowane farmakologicznie.

Z twittera