Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowane PiS o programie REACT-EU: Wszyscy obywatele Zjednoczonej Europy czekają na tę pomoc

15 grudnia 2020 r.
Udostępnij

Dziś w Brukseli podczas trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata na temat nadzwyczajnej inicjatywy ustawodawczej REACT-EU, która ma na celu przeciwdziałanie ekonomicznym skutkom pandemii COVID-19. W imieniu grupy EKR głos w niej zabrały eurodeputowane PiS – Andżelika Możdżanowska oraz Elżbieta Kruk.

 

"Spowolnienie inwestycji i działalności gospodarek w całej Unii Europejskiej wywołało ogromny kryzys gospodarczy i społeczny. Dziś to od Nas zależy, czy zrobimy kolejny krok w walce z pandemią koronawirusa przeciwdziałając temu i powracając na drogę rozwoju i ekonomicznego wzrostu!" – podkreśliła Andżelika Możdżanowska, kontrsprawozdawczyni REACT-EU z ramienia grupy EKR.

"Kiedy w kwietniu uruchamialiśmy pomoc ratującą życie w ramach inicjatywy inwestycyjnej w odpowiedzi na koronawirusa (CRII) oraz inicjatywy inwestycyjnej „plus” w odpowiedzi na koronawirusa (CRII+) pokazaliśmy, że polityka spójności zdała egzamin i zapewniła bezpieczeństwo zdrowia naszych bliskich i naszych Rodzin" - wskazywała.

Teraz, po kilku miesiącach prac, mówiła eurodeputowana PiS, instrument REACT EU jest gotowy. "To 47,5 miliarda euro nowych, dodatkowych środków finansowych w polityce spójności dla naszych państw, naszych regionów, dla naszej służby zdrowia, przedsiębiorstw, a przede wszystkim mieszkańców Europy" – wyjaśniała Możdżanowska.  

Kontrsprawozdawczyni EKR mówiła, że REACT-EU jest pierwszym mechanizmem w ramach Europejskiego Instrumentu Odbudowy Gospodarczej, dlatego kluczowe były trójstronne negocjacje, których efektem są jeszcze lepsze możliwości jego wykorzystania. "To wydłużony okres kwalifikowalności wydatków do końca 2023 roku, to zwiększony poziomu zaliczek inwestycyjnych do 11%. Instrument REACT-EU nie zobowiązuje, a daje możliwość podejmowania elastycznych decyzji w każdym kraju - aby zmaksymalizować efekt odbudowy. Wszystko po to, by wsparcie dotarło tam, gdzie jest najbardziej potrzebne" - wskazywała.

Eurodeputowana wyraziła przekonanie, że 37,5 mld euro na 2021 r., w tym dla Polski to ponad 1,5 mld euro, które zostaną uruchomione od stycznia - ze 100-proc. poziomem dofinansowania inwestycji - skutecznie przyczyni się do szybkiego wychodzenia z kryzysu spowodowanego COVID-19.

"Przyjmując dziś REACT EU, solidarnie wspieramy rozwój i inwestycje i walczymy o utrzymanie każdego miejsca pracy - o wymiar zarówno gospodarczy jak i społeczny. Wszyscy obywatele Zjednoczonej Europy czekają na tę pomoc!" – podkreśliła.

 

Elżbieta Kruk mówiła, że proces legislacyjny rozporządzenia REACT-EU, wsparcia na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy dobiega końca. Eurodeputowana dodała, że fundusz ten, którego celem jest uzupełnienie programów polityki spójności w ramach walki z obecnym kryzysem gospodarczym, ma liczyć 47,5 mld euro. "Podział zasobów zostanie określony przez Komisję na późniejszym etapie w drodze aktów wykonawczych i mam nadzieję, że zgodnie z porozumieniem Parlamentu i Rady zapewni maksymalną elastyczność i decyzyjność na rzecz państw członkowskich" - wyjaśniła.

Eurodeputowana PiS odniosła się również do zarzutów wobec Polski, zgodnie z którymi rzekomo sprzeciwia się ona mechanizmowi praworządności. "Jednakże, w obronie europejskiego prawa i interesów nie tylko własnych obywateli, nie godzimy się na jakąkolwiek możliwość arbitralnej interpretacji i wykorzystania tego mechanizmu" - podkreśliła. Jak mówiła Elżbieta Kruk może być on zastosowany jedynie w przypadku niezgodnego z prawem wydatkowania środków finansowych Unii i musi opierać się na obiektywnych i mierzalnych kryteriach nie pozwalających na polityczną instrumentalizację mechanizmu.

"Wracając do funduszu REACT-EU muszę niestety na koniec zauważyć, że dziś Unia Europejska, tak jak socjalizm bohatersko walczy z problemami, które stworzyła, parafrazując słynne powiedzenie słynnego publicysty Stefana Kisielewskiego" – stwierdziła.

Z twittera