Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowane PiS: Kształcenie ustawiczne i zawodowe jest wyzwaniem nie tylko ambitnym, ale i koniecznym

15 grudnia 2020 r.
Udostępnij

Dziś, podczas trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, miała miejsce dyskusja na temat zaleceń Rady w sprawie kształcenia i szkolenia zawodowego na rzecz trwałej konkurencyjności, sprawiedliwości społecznej i odporności, mającej na celu dostosowywanie do obecnych wyzwań wynikających z transformacji cyfrowej i transformacji ekologicznej, a także z tendencji demograficznych. Głos w debacie zabrały eurodeputowane PiS, Anna Zalewska i Elżbieta Rafalska.

 

„Dzisiejsza dyskusja o szkolnictwie zawodowym jest kluczowa dla podniesienia się gospodarki europejskiej z kryzysu” – stwierdziła Anna Zalewska. Jak zauważyła eurodeputowana, wszystkie poruszane podczas debaty kwestie są strategiczne, aby szkoła zawodowa była dualna. „Chcemy, żeby pracodawca był w szkole, a szkoła i uczniowie u pracodawcy, by w szkole uczono nie tylko kompetencji zawodowych, ale również kompetencji miękkich, tak aby młody człowiek mógł przez całe życie dostosowywać się do zmieniającej się, cyfrowej rzeczywistości” – mówiła eurodeputowana.

Była Minister Edukacji Narodowej podkreśliła, że rewolucja 4.0 jest faktem, i wyraziła zadowolenie, że w Parlamencie Europejskim mówi się o cyfrowości, która jest bardzo ważna. „Cyfrowość dla uczniów, cyfrowość dla nauczycieli i cyfrowość dla symulacji różnego rodzaju urządzeń po to, żeby nauka była praktyczna” - powiedziała. Anna Zalewska wskazała też, że niezwykle istotny jest język obcy branżowy, który zagwarantuje, że mobilność stanie się faktem.

 

Elżbieta Rafalska mówiła, że kształcenie ustawiczne i zawodowe jest wyzwaniem nie tylko ambitnym, ale też koniecznym. „Ma ono kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów społecznych i gospodarczych” – powiedziała. Eurodeputowana wyliczała, że 60 mln dorosłych w UE to osoby o niskich kwalifikacjach, a 128 mln ma niski poziom wykształcenia. „Dlatego bardzo ważne jest zwiększenie udziału dorosłych w uczeniu się przez całe życie. To podwyższa ich szansę na zatrudnienie, na dobrą obecność na rynku pracy” – zauważyła.

Jak wskazała polska polityk, coraz ważniejsze są umiejętności cyfrowe, jednak starzeją się one szybciej, niż trzeba je aktualizować. Z związku z powyższym, była Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stwierdziła, iż należy zastanowić się, z jakich powodów kształcenie ustawiczne dorosłych dotyczy tylko nielicznych i jaka jest dostępność terytorialna form kształcenia oraz atrakcyjność jakości? „Jak zwiększyć kompetencje i umiejętności uczących tak, aby poprawić dostępność do wysokiej jakości miejsc pracy?” – pytała Elżbieta Rafalska.

Z twittera