Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowane PiS apelują o uwzględnienie równowagi geograficznej w programie działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE) na lata 2021-2027

29 kwietnia 2021 r.
Udostępnij

Ostatnia z debat podczas kwietniowej sesji plenarnej dotyczyła programu działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE) na lata 2021-2027. W imieniu grupy EKR głos w dyskusji zabrały eurodeputowane PiS Jadwiga Wiśniewska oraz Izabela Kloc.

 

Jadwiga Wiśniewska tłumaczyła, że program LIFE jest instrumentem realizacji celów środowiskowych i klimatycznych. Zdaniem eurodeputowanej powinien być konstruowany w oparciu o nowe rozwiązania, które będą sprzyjać sprawiedliwej transformacji. "Jego realizacja będzie miała zasadnicze znaczenie dla realizacji unijnej strategii bioróżnorodności" - podkreśliła. Jak mówiła, aby tak się stało należy ustanowić obiektywne i jednoznaczne kryteria oceny wniosków, tak by zapewnić przejrzystość zasad oceny i transparentność pracy ekspertów. Wiśniewska zwróciła też uwagę na problem braku równowagi geograficznej, mówiąc, że w poprzednich latach zdecydowana większość środków trafiała jedynie do kilku państw.

"Niemniej jednak program LIFE jest najważniejszym instrumentem wspierającym ochronę przyrody i bioróżnorodność, na której zachowaniu tak bardzo nam zależy" - stwierdziła.

Jak dodała, poza uwzględnieniem równowagi geograficznej i wspieraniem sprawiedliwej transformacji, program powinien wziąć pod uwagę lokalne uwarunkowania, potrzeby i możliwości. 

 

Izabela Kloc stwierdziła, że z zadowoleniem przyjmuje porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie programu LIFE. Jak dodała, w większości popiera jego cele środowiskowe: gospodarkę o obiegu zamkniętym, gospodarkę efektywną energetycznie, ale przede wszystkim - różnorodność biologiczną.

"Mimo, że w dyskursie europejskim kładzie się ogromny nacisk na cele klimatyczne, marginalizuje się problem utraty różnorodności biologicznej. Według World Wild Fund, od 1970 roku globalne populacje ssaków, ryb, ptaków, gadów i płazów zmniejszyły się średnio o 60%" - zauważyła. 

Izabela Kloc mówiła, że dzięki programowi LIFE sfinansowanych zostało wiele polskich projektów, jak np. zaawansowana technika eliminacji ścieków z kopalń węgla czy ponowne wykorzystanie zanieczyszczonego piasku odlewniczego. "Jednak, ku mojemu ubolewaniu, od 2013 r. alokacje krajowe nie są oparte na równowadze geograficznej. Gdyby tak było, z pewnością zwiększyłaby się liczba i jakość wniosków z Polski" – dodała eurodeputowana apelując o uwzględnienie równowagi geograficznej.

Z twittera