Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowane EKR ws. nowej strategii UE w dziedzinie zdrowia na świecie

25 stycznia 2023 r.
Udostępnij

Dziś podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) z Komisją Rozwoju (DEVE) omawiano strategię UE w dziedzinie zdrowia na świecie – "Lepsze zdrowie dla wszystkich w zmieniającym się świecie". Głos w dyskusji zabrały eurodeputowane EKR Beata Kempa oraz Joanna Kopcińska.

 

Beata Kempa stwierdziła, że obok kwestii bezpieczeństwa globalnego i w obliczu wojny, która dotyka Europę i świat, najważniejszym problemem jest obecnie bezpieczeństwo zdrowotne. Podkreśliła, że doświadczenie związane z pandemią i skutki tego doświadczenia nasuwają bardzo konkretne wnioski wynikające z tego, co się wydarzyło. "Mówię o kwestiach dotyczących państw trzecich, gdzie jako Unia Europejska jesteśmy największym donatorem" – wyjaśniła eurodeputowana. Kempa zauważyła, że w kontekście dystrybucji szczepionek UE wniosła bardzo duży wkład w zwalczanie pandemii. "Ta sytuacja obnażyła jednak, że w wielu krajach nie było fundamentalnej dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej. Nie było nawet punktów, gdzie można było te szczepionki podać, ani lodówek bądź właściwego transportu, żeby można było te szczepionki dostarczyć w często bardzo odległe tereny" - wskazywała. Jak mówiła, na rozwiązanie tego problemu Unia wydatkowała bardzo duże środki. Zdaniem polskiej eurodeputowanej doświadczenia pandemii powinny uruchomić bardzo precyzyjny system w tym zakresie. Podkreśliła, że najistotniejszą kwestią do rozwiązania jest wspomniany brak dostępności do opieki zdrowotnej. "Musimy położyć duży nacisk na to, aby pomóc tym krajom w zakresie budowy sieci dostępności do opieki zdrowotnej – i to jest podstawa" – apelowała.

 

Przedstawiciel Komisji podkreślił, że poprawienie dostępu do opieki podstawowej jest kluczowym wnioskiem płynącym z pandemii. "Możemy mieć leki, szczepionki, ale one same nie wystarczą. Potrzebny jest właśnie sprawny system podstawowej opieki zdrowotnej" - zaznaczył. Jak podkreślił, ważnym czynnikiem jest siła robocza, pracownicy bo "to jest kręgosłup jakiegokolwiek systemu opieki zdrowotnej". Równie istotne, jak mówił, są technologie cyfrowe i to, co dzięki nim można zdziałać (np. pracownicy pierwszej linii – lekarze, farmaceucie, pielęgniarki mogą teraz robić teraz to, co dotychczas można było zrobić jedynie w szpitalu). Ekspert podkreślił, że usługi opieki zdrowotnej muszą być jak najbardziej dostępne i efektywne kosztowo, a poziom finansowania musi pozostać wysoki, mimo innych bardzo ważnych priorytetów. "Na pewno będziemy wykorzystywać wszystkie okazje, aby angażować Parlament Europejski w system monitowania i realizacji strategii. Mamy wiele forów i myślę, że Parlament będzie naszym bardzo cennym partnerem" – zaznaczył.

 

 

Joanna Kopcińska zauważyła, że w 2020 i 2021 roku dobrowolne składki Komisji do budżetu Światowej Organizacji Zdrowia WHO znajdowały się na czwartej pozycji pod względem wszystkich wniesionych wpłat, a wkład Unii i jej państw członkowskich stanowił ponad 20 proc. wpływów finansowych, przez co państwa unijne były największym darczyńcą na rzecz WHO. Ponadto, jak dodała, przedwczoraj (tj. 23 stycznia br.) WHO rozpoczęło nowy apel w odniesieniu do pomocy finansowej na rok 2023 o kwocie ponad 2,5 mld USD, co ma zapewnić pomoc milionom ludzi na całym świecie w nagłych wypadkach zdrowotnych.

Eurodeputowana zastanawiała się, czy w obecnej sytuacji wciąż możliwe jest tak ambitne utrzymanie dotychczasowego unijnego wkładu finansowego bez uszczerbku funkcjonalnego i operacyjnego dla dotychczas istniejących już programów unijnych dot. zdrowia, których budżet i tak został ostatnio radykalnie zwiększony (np. Program EU4Health, Horyzont Europa). Kopcińska pytała także przedstawicieli Komisji, jakie instrumenty KE przewiduje na wsparcie polityki zdrowia publicznego Ukrainy w powojennej rzeczywistości - modernizację i restrukturyzację jej systemu opieki zdrowotnej, który uległ ogromnemu załamaniu na skutek agresji rosyjskiej.

 

W odpowiedzi na pytanie eurodeputowanej PiS w odniesieniu do WHO, przedstawiciel KE podkreślił, że organizacja ta powinna pozostać istotnym beneficjentem unijnych środków, ponieważ jest organizacją efektywną. Jak mówił, UE ma w niej status obserwatora, a państwa członkowskie UE są jej pierwszym partnerem i głównym podmiotem finansującym. "I dlatego nasz głos jest słyszalny i odzwierciedlony w jej działaniach" – stwierdził urzędnik.

 

30 listopada 2022 r. Komisja Europejska przyjęła nową unijną strategię ochrony zdrowia na świecie. Nowa "Globalna Strategia UE w Dziedzinie Zdrowia" ma stanowić ramy dla polityki zdrowotnej Unii do 2030 roku. Strategia jest publikowana równolegle z pierwszym sprawozdaniem o stanie gotowości zdrowotnej.

Strategia "pozycjonuje zdrowie na świecie jako filar polityki zewnętrznej UE, sektor krytyczny pod względem geopolitycznym i kluczowy dla strategicznej autonomii UE". Strategia ma ukierunkować działania UE tak, by zapewnić jej uzyskanie gotowości na potencjalne zagrożenia i umożliwić odpowiednie tempo reagowania na nie.

W strategii przedstawiono trzy, wzajemnie powiązane priorytety w zakresie radzenia sobie z globalnymi wyzwaniami zdrowotnymi:

- podniesienie zdrowia i dobrostanu obywateli na przestrzeni całego życia;

- wzmocnienie systemów i zapewnienie powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej;

- zapobieganie i zwalczanie zagrożeń dla zdrowia, w tym pandemii, przy zastosowaniu podejścia "Jedno zdrowie".

Mają być one osiągane poprzez zwiększanie dostępu do placówek ochrony zdrowia, podstawowej opieki zdrowotnej, zwalczaniu ubóstwa i nierówności społecznych. Strategia podkreśla też konieczność rozwiązania problemu czynników powodujących zły stan zdrowia, takich jak zmiany klimatu i degradacja środowiska, bezpieczeństwo żywnościowe, konflikty i inne kryzysy humanitarne.

Trzy kluczowe czynniki umożliwiające poprawę zdrowia to, zdaniem autorów strategii: digitalizacja, badania naukowe i jakość kadr, a także konkretne działania mające na celu globalny postęp w tych obszarach.

Kolejnym celem strategii jest ochrona obywateli przed zagrożeniami bezpieczeństwa zdrowotnego. Zagrożenia te mogą mieć charakter chemiczny, biologiczny lub jądrowy, ale strategia identyfiuje także takie globalne problemy jak pandemie czy zjawisko antybiotykooporności.

W strategii zaproponowano działania mające przeciwdziałać tym zagrożeniom:

- bardziej sprawiedliwy dostęp do szczepionek i terapii medycznych poprzez wzmocnienie lokalnych systemów farmaceutycznych i zdolności produkcyjnych

- wiążące, międzynarodowe zasady postępowania w przypadku wybuchu ognisk pandemii

- silniejszy nadzór nad badaniami i większe zaangażowanie w wykrywanie patogenów

- podejście, które uwzględnia wszystkie powiązania między środowiskiem, zdrowiem zwierząt i roślin, a zdrowiem ludzi ("podejście jednego zdrowia").

Strategia zakłada wsparcie globalnego zarządzania kwestiami zdrowia przez wzmocnienie, w tym finansowe Światowej Organizacji Zdrowia, pogłębienie współpracy z G7, G20 oraz z innymi partnerami globalnymi i regionalnymi. (źródło: https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/ke-przyjela-globalna-strategie-ue-w-dziedzinie-zdrowia)

Z twittera