Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowane EKR: Ochrona dzieci przed pedofilią jest sprawą najważniejszą

17 września 2020 r.
Udostępnij

Dziś w Parlamencie Europejskim podczas sesji plenarnej w Brukseli miała miejsce debata na temat zwalczania niegodziwego traktowania w celach seksualnych i wykorzystywania seksualnego dzieci z udziałem Komisarz Spraw Wewnętrznych, Yivą Johansson. W imieniu Grupy EKR głos w dyskusji zabrały eurodeputowane Jadwiga Wiśniewska i Beata Kempa.

10 września 2020 r. KE zaproponowała przepisy przejściowe, aby zapewnić dostawcom usług łączności online możliwość dalszego stosowania dobrowolnych środków wykrywania i zgłaszania przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w Internecie oraz usuwania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.

Jadwiga Wiśniewska wskazała na zatrważające dane. „Dziś to Europa stała się globalnym hotspotem wykorzystania seksualnego dzieci. Prawie 90% materiałów pedofilskich na świecie znajduje się obecnie na serwerach europejskich, z czego 71% jest hostowanych w Holandii” - wyliczała.

Europosłanka podkreśliła, że dzieci są bezbronne, dlatego my musimy je chronić. „Nie możemy pozwolić, by pedofile wygrywali z nami tę bitwę” - podkreśliła polska polityk i dodała, że ochrona dzieci jest rzeczą absolutnie najważniejszą. „Nie możemy wybierać między ochroną danych osobowych, a ochroną dzieci - w tej kwestii wybór jest zero-jedynkowy. Pornografia dziecięca musi być surowo karana. Pedofilia musi spotykać się z najsurowszą karą.” - powiedziała. Wiśniewska zwróciła uwagę też, że to w UE dochodzi do przymusowych małżeństw z dziećmi „Dzieci w tych małżeństwach są gwałcone i wykorzystywane.” - podsumowała.

„Gwarantujemy, że będziemy panią wspierać we wszystkich rozwiązaniach, które pani zaproponowała, w zakresie poprawy przepisów, a także kwerendy możliwości Unii” - mówiła Beata Kempa do Komisarz Spraw Zagranicznych. Eurodeputowana EKR przedstawiła działania Polski w zakresie zwalczania wykorzystywania seksualnego dzieci.  „Podnieśliśmy karę za pedofilię do 30 lat pozbawienia wolności oraz dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego w przypadku, gdy dziecko poniesie śmierć na skutek przestępstw przez pedofila. Utworzyliśmy również jawny dla wszystkich rejestr pedofili, by pozwolić ludziom chronić się przed tymi przestępcami” – wyliczała.

Polska polityk poruszyła też kwestię cyberprzemocy. „Dziecko jest wobec niej absolutne bezbronne – my jako dorośli musimy na bok odłożyć nasze ambicje, nawet może nasze wolności, bo przestępcy w Internecie są bardzo sprawni i są przeciwko dzieciom” – stwierdziła.

Z twittera