Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Elżbieta Rafalska: "Zawód strażaka trzeba zakwalifikować do zawodów niebezpiecznych"

14 września 2023 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego, ostatniego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu miała miejsce debata dotycząca poprawy warunków pracy strażaków. W dyskusji udział wzięła eurodeputowana PiS Elżbieta Rafalska.

 

Polska polityk stwierdziła, że strażacy wykonują zawód całkowicie wyjątkowy, zawód szczególny. „Ratują nasze życie, zdrowie, majątek, środowisko, infrastrukturę i za to trzeba im podziękować i powiedzieć, jak bardzo ich szanujemy” - mówiła. Elżbieta Rafalska szczególne podziękowania skierowała do polskich strażaków, zarówno z Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz do strażaków, którzy uczestniczą w wielu misjach międzynarodowych, ostatnio w Grecji, Francji, Szwecji, czy Turcji.

„Choć wiemy, że zawód strażaka jest zawodem niebezpiecznym, nie jest tak klasyfikowany w Unii Europejskiej” – mówiła, wskazując, że strażacy są dzisiaj klasyfikowani w UE tak, jak pracownicy biurowi.

Eurodeputowana wyliczała, że strażacy narażeni są na długotrwałe działanie czynników rakotwórczych, palnych, chemicznych, na wtórne zakażenia, a w wielu krajach - choć akurat nie w Polsce - nie wypłaca im się nadgodzin.  „Nie ma regulacji ustawowych i wymaga to pilnych rozwiązań, ale zawsze w porozumieniu z państwami członkowskimi” - zauważyła.

Z twittera