Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Elżbieta Rafalska w dyskusji z Nicolasem Schmitem

14 lipca 2021 r.
Udostępnij

Dziś, podczas posiedzenia Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE (EMPL) miała miejsce wymiana poglądów z Nicolasem Schmitem - komisarzem do spraw miejsc pracy i praw socjalnych. Głos w debacie zabrała europosłanka PiS Elżbieta Rafalska. 

Elżbieta Rafalska mówiła, że ramy strategiczne koncentrują się na trzech głównych celach na najbliższe lata, a jednym z nich jest poprawa i zapobieganie chorobom i wypadkom związanym z pracą. „Te ramy strategiczne będą promować podejście ‚wizja 0’ w celu całkowitego wyeliminowania zgonów w pracy. Wypadki w pracy zmniejszyły się o około 70%, ale te śmiertelne ciągle się zdarzają. Czy mamy dane, które mówią, jaka jest liczba wypadków w poszczególnych sekcjach działalności gospodarczej? Czy mamy podział na pracowników mobilnych i sezonowych? Czy zdarzały się tam wypadki śmiertelne i jakie są wskaźniki częstości ciężkich i śmiertelnych spadków - mierzalnych w przeliczeniu na tysiąc osób pracujących?” - pytała. Europosłanka zastanawiała się też, czy Komisja posiada dane, czy w 2020 roku, kiedy panował lockdown, praca krótkoterminowa i więcej pracy zdalnej, ta liczba wypadków była mniejsza. 

Polska polityk odniosła się też do kwestii legalnego zatrudnienia. „Wiem, że zdobycie takich danych jest bardzo trudne, nawet na poziomie krajów członkowskich, ale czy znamy skalę nielegalnego zatrudnienia w czasie pandemii? Czy to zjawisko zmalało, czy wręcz przeciwnie - w pandemii było większe?” - chciała wiedzieć Rafalska. Eurodeputowana wskazała, że nielegalne zatrudnienie stanowi duże zagrożenie, m.in. pracownik nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenia społecznego, a dodatkowo pracuje w warunkach zagrażających życiu bądź zdrowiu.

Była Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odniosła się też do inicjatywy związanej ze zdrowiem psychicznym w miejscu pracy. „Myślę, że kwestia dobrostanu w pracy, naszego samopoczucia i zdrowia psychicznego będzie odgrywała coraz większą rolę i pojawiają coraz większe zagrożenia w tym obszarze, choćby związane ze stresem czy problemami związanymi z kulturą pracy” - powiedziała europosłanka i zapytała komisarza, jaki jest harmonogram prac i stopień ich zaawansowania. 

 

Nicolas Schmit stwierdził, że wypadki w pracy są niedopuszczalne, natomiast widuje się wiele takich sytuacji. „Wielu pracowników, którzy giną, to są migranci. Musimy się zastanowić nad tym, jak lepiej chronić pracowników delegowanych i migrantów. Ci pracownicy nie mają wystarczającej ochrony, nie są wystarczająco wyedukowani, nie wiedzą jakie są zasady bhp. Należy stworzyć odpowiednie środowisko, by ich praca była bezpieczniejsza” - mówił. W kwestii stresu w miejscu pracy i zdrowia psychicznego komisarz wskazał, że jest to temat związany nie tylko, ale po części z cyfryzacją, pracą na odległość i istnieje konieczność zwalczania rożnego rodzaju chorób, które są coraz powszechniejsze. 

Z twittera