Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Elżbieta Rafalska pyta wiceprzewodniczącego Komisji o problemy zdrowotne Europejczyków

29 czerwca 2023 r.
Udostępnij

W trakcie dzisiejszego posiedzenia Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) odbyła się wymiana poglądów z Margaritisem Schinasem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia. Głos w debacie zabrała eurodeputowana PiS Elżbieta Rafalska. 

 

„84 miliony Europejczyków dotkniętych jest problemami społecznymi. Co jest nie tak z tym europejskim stylem życia, że mamy tak duży problem?” - pytała Elżbieta Rafalska. Eurodeputowana mówiła, że oczywiście potrzebne są wsparcie opieki zdrowia psychicznego, destygmatyzacja i lepsza dostępność do tej opieki, jednak zastanawiała się, jaka jest przyczyna tak drastycznego pogorszenia zdrowia psychicznego Europejczyków. 

 

Według europosłanki zatrudnienie 8 milionów kobiet zajmujących się opieką czy propozycja opieki przedszkolnej tylko częściowo rozwiązują problem, ponieważ cały czas pozostaje kwestia opieki długoterminowej nad przewlekle chorymi. „W jaki sposób rozwiązać ten problem?” - dopytywała Rafalska. 

 

W kwestii wydatków na politykę w wymiarze społecznym Margaritis Schinas przypomniał słowa Angeli Merkel, która na konferencji prasowej z prezydentem Obamą przekazała, że 7 na 10 dolarów wydawanych na świecie na politykę społeczną jest wydawanych w UE i stwierdził, że to bardzo dokładna liczba. „Dlatego nigdy nie spojrzę na europejską politykę społeczną z negatywnego punktu widzenia. Chodzi o utrzymanie znaczącego postępu społecznego, który osiągnęliśmy w UE w wyniku tradycji społecznej w naszych społeczeństwach, w zakresie potrzeby ochrony socjalnej, konieczności ochrony zorganizowanej siły roboczej, ruchów związkowych, mobilności siły roboczej, warunków pracy. Odwróciłbym argumenty i powiedział, że musimy zoptymalizować to, co mamy, zamiast zaczynać od zera” - powiedział. 

 

Wiceprzewodniczący Komisji zgodził się z uwagami Elżbiety Rafalskiej dotyczącymi zdrowia psychicznego i przyznał, że istnieje znaczący wymiar europeizacji inicjatyw w zakresie zdrowia psychicznego, a większość z nich dotyczy zdrowia psychicznego w pracy, które jest podstawową dziedziną, w której kompetencje UE są silne i przynoszą rezultaty. „Jestem w stałym kontakcie w tej sprawie z Nicolasem Schmitem. Prowadzimy trwające negocjacje i konsultacje z partnerami społecznymi, przede wszystkim w celu podjęcia decyzji o dalszych niezbędnych działaniach legislacyjnych w obszarze zdrowia psychicznego w pracy. Najpierw rozmowy wspólnie z partnerami społecznymi i zobaczymy, co jest faktycznie potrzebne, a potem z radością podejmiemy działania legislacyjne” - odparł komisarz. 

Z twittera