Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Elżbieta Rafalska pyta Komisję o KPO

14 grudnia 2022 r.
Udostępnij

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) oraz Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) miały miejsce dialog gospodarczy i wymiana poglądów na temat jesiennego pakietu fiskalnego w ramach europejskiego semestru 2023 z udziałem przedstawicieli KE: wiceprzewodniczącego wykonawczego do spraw gospodarki służącej ludziom Valdisa Dombrovskisa, komisarza do spraw gospodarki Paolo Gentiloniego oraz komisarza do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolasa Schmita. W dyskusji głos zabrała eurodeputowana PiS Elżbieta Rafalska.

 

Elżbieta Rafalska mówiła, że kryzys dotyka każde z państw członkowskich w różnym stopniu i w różnym wymiarze, dlatego narzędzia pomocowe i instrumenty opracowywane na szczeblu unijnym muszą być odpowiednio dopasowane do potrzeb i elastyczne tak, aby mogły być efektywnie wykorzystane.

 

Eurodeputowana wskazała, że walcząc z gospodarczymi skutkami inwazji Rosji na Ukrainę trzeba pamiętać o tym, że napływ uciekających w trosce o swoje życie obywateli Ukrainy poskutkował zwiększeniem wydatków z budżetu państw członkowskich. „Integracja społeczna, wyzwania infrastrukturalne, potrzeba zapewnienia godnych warunków przybyszom z Ukrainy to nowe wyzwania stojące zwłaszcza przed państwami członkowskimi graniczącymi z Ukrainą, bo to one stały się zazwyczaj schronieniem. Dlatego tym państwom szczególnie potrzebna jest pomoc finansowa. Czy ten aspekt jest uwzględniony?” – pytała. Według polskiej polityk trwający kryzys gospodarczy nie może się przyczynić do pogłębienia różnic między państwami i regionami UE i spotęgowania efektu Unii dwóch prędkości.

 

Rafalska poruszyła kwestię Krajowych Planów Odbudowy. Wskazała, że pozytywne oceny wszystkich krajowych KPO są zatwierdzone, ostatnio Węgry dostały akceptację i zapytała ile krajów przedłożyło dotychczas wnioski o płatności oraz ile wypłat jest realizowanych. „Była też mowa o ocenie kamieni milowych, a niedawno usłyszeliśmy, ze Komisja nie dysponuje żadną metodyką dotyczącą częściowej realizacji. Czy coś w tej kwestii się zmienia? Jaki jest etap oceny polskiego KPO?” – dopytywała europosłanka i podkreśliła, że sytuacja związana z Polską trwa już od dłuższego czasu, a Polska spełnia wszystkie wymagania.

 

Eurodeputowana chciała też wiedzieć jakie są największe wyzwania społeczne i co zrobić, żeby ubóstwo dotyczące niepełnosprawnych czy kobiet nie dotyczyło również dzieci.

 

 

Valdis Dombrovskis odpowiedział, że KPO Polski jest zatwierdzony od czerwca i że istnieją tzw. super kamienie milowe, które muszą być w pełni wprowadzone, szczególnie jeśli chodzi o niezależny wymiar sprawiedliwości, tak by można było rozpocząć wypłatę środków. „Czternaście państw zgłosiło wnioski o dopłatę, cztery zgłosiły dwa wnioski, jedno państwo zgłosiło nawet trzy. Jest ich coraz więcej, w związku z tym zbliżamy się do krytycznej fazy realizacji Planów” - mówił.

 

Nicolas Schmit wyraził zrozumienie dla krajów, które odnotowały wysoki napływ uchodźców z Ukrainy, jednocześnie pogratulował im doskonałej realizacji zadań i umożliwienia integracji dużej liczby uchodźców na lokalnych rynkach pracy. „Jest to sukces, ale oczywiście potrzebne jest wsparcie finansowe i dlatego Komisja uruchomiła różne pogramy wspierające integrację uchodźców” – powiedział.

 

W kwestii wyzwań społecznych, komisarz stwierdził, że jest ich wiele, jednak jednymi z najcięższych są zwiększone ubóstwo i nierówność. Jako rozwiązania wskazał zwiększenie miejsc pracy, kwalifikacje, pomóc wykluczonym z rynku pracy, aby mieli do niego dostęp i wprowadzenie systemu ochrony społecznej. „Mamy gwarancje na rzecz dzieci i to jest instrument redukcji ubóstwa. Oczywiście chodzi też o sytuację ich rodziców, edukację, mieszkanie i inne elementy, które pomagają wydostać się dzieciom z biedy” – podkreślił Schmit.

Z twittera