Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Elżbieta Rafalska nt. polityki na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w UE

9 marca 2023 r.
Udostępnij

Eurodeputowana PiS Elżbieta Rafalska wzięła dziś udział w wydarzeniu zorganizowanym w Parlamencie Europejskim w Brukseli pt. „Przedsiębiorczość i Zatrudnienie – Polityki chroniące przedsiębiorczość”, podczas którego mówiła o najważniejszych wyzwaniach, z jakimi mierzą się Europejczycy w temacie rozwijania własnej działalności gospodarczej. 

 

Eurodeputowana PiS skupiła się przede wszystkim na problemie biurokracji w UE i jej wpływu na rozwój przedsiębiorczości. Jak stwierdziła, UE stała się zbyt scentralizowana, a jej przepisy zbyt złożone, co w efekcie prowadzi do hamowania wzrostu gospodarczego i ograniczania tworzenia miejsc pracy. Jak podkreśliła, potrzebny jest niski poziom harmonizacji i prostsze przepisy. „Bo to właśnie biurokracja stanowi największe obciążenie i zniechęca do podejmowania jakiejkolwiek działalności gospodarczej w UE” - stwierdziła. 

 

Elżbieta Rafalska zauważyła również, że w Europie nie ma „klimatu” dla przedsiębiorczości, poszanowania dla niej, nie ma takiej mody i zapału, które widać np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie firmę można założyć w jeden dzień. „W UE natomiast napotykamy wiele ograniczeń” - dodała. Zdaniem eurodeputowanej PiS równie ważna jest także edukacja młodzieży w tym kierunku, budowanie jej poczucia wartości i odwagi, która jest potrzebna do tego, by się zdecydować na założenie firmy. 

 

„Kolejnym dużym wyzwaniem staje się też zatrudnienie” - mówiła polska polityk wskazując, że Europa ze względu na sytuację demograficzną jest starzejącym się kontynentem, co powoduje trudności z pracownikami. „Będzie to problem, który będzie się pogłębiał” - przestrzegała.

 

Podsumowując debatę eurodeputowana PiS wróciła uwagę również na zagadnienia związane z polityką fiskalną. Jak mówiła, ważne są przyjazne, niezmieniające się podatki, które budują stabilność i pozwolą patrzeć perspektywicznie. Podzieliła opinię prelegentów, zgodnie z którą najważniejszą kwestią w osiąganiu sukcesów na polu rozwoju przedsiębiorczości - poza  uproszczeniem podatków i decentralizacją - jest swoboda gospodarcza. „Wolność gospodarcza jest nam potrzebna, ale niestety jest tymi przepisami mocno ograniczana” - podkreśliła Rafalska.

 

 

 

Z twittera