Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Elżbieta Kruk: Tylko jeśli będziemy otwarci na dialog, stworzymy lepsze możliwości dla przedsiębiorstw i ułatwimy życie konsumentom

7 października 2020 r.
Udostępnij

Podczas trwającej w Brukseli sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata na temat usług finansowych. W imieniu grupy EKR głos w niej zabrała eurodeputowana PiS Elżbieta Kruk.

 

"Małe i średnie przedsiębiorstwa mają kluczowe znaczenie dla unijnej gospodarki i stanowią 99% unijnych przedsiębiorstw zapewniając 2/3 miejsc pracy w sektorze prywatnym" – mówiła polska polityk. Jednocześnie, zauważyła eurodeputowana, to właśnie one najbardziej odczuły skutki kryzysu gospodarczego związanego z COVID-19. "Niemal 90% z nich zanotowało zmniejszenie obrotów, a prawie połowa kłopoty z płynnością finansową, co oznacza, że będą potrzebować bardziej stabilnych źródeł finansowania, np. z rynku kapitałowego, szczególnie, że podjęte dotychczas działania nie są wystarczające" - wskazywała. Ponadto Elżbieta Kruk zaznaczyła, że propozycja Wieloletnich Ram Finansowych i unijny plan odbudowy nie odpowiadają dzisiejszym potrzebom, a strategia na rzecz zrównoważonej i cyfrowej Europy opublikowana w marcu nie uwzględnia obecnej sytuacji gospodarczej.

"W projekcie europejskiej unii rynków kapitałowych odnosi się wrażenie, że to MŚP mają być w centrum uwagi budowania wspólnego rynku kapitałowego w Europie, a w rzeczywistości słyszymy o przesuwaniu uprawnień nadzoru krajowego w stronę europejskich instytucji, co będzie miało szkodliwe konsekwencje dla MŚP właśnie" – zauważyła, wskazując równocześnie na inne szkodliwe elementy, jak uprzywilejowanie banków czy też nowe obowiązki np. związane z zieloną transformacją.

"Zajmijmy się dziś odbudową zniszczonej przez "lockdown" gospodarki, a dopiero potem agendą Zielonego Ładu. W przeciwnym razie na dobre pogrzebiemy dorobek wielu Europejczyków" - apelowała. Polska polityk podkreśliła, że budując instrumenty pomocowe należy pamiętać też, że MŚP nie tylko są najbardziej dotknięte przez kryzys gospodarczy, ale też najbardziej odczują dodatkowe administracyjne i inne obciążenia. "W kwestii cyfryzacji pozostaje mi wyrazić nadzieję, że będzie miała kluczowe znaczenie dla sprawnego finansowania europejskiej gospodarki. To potencjał, którego Europa nie może zmarnować" - dodała. Eurodeputowana apelowała również, by UE nie stwarzała zbyt nakazowych ram prawnych, które nie będą odpowiadać dynamicznemu rozwojowi technologii. "Tylko jeśli będziemy otwarci na dialog, stworzymy lepsze możliwości dla przedsiębiorstw i jednocześnie ułatwimy życie konsumentom" – stwierdziła Elżbieta Kruk.

Z twittera