Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Elżbieta Kruk: "Nie możemy utracić tej wielkiej wartości, jaką jest drukowana książka"

14 września 2023 r.
Udostępnij

W Strasburgu podczas trwającej sesji plenarnej europarlamentu, odbyła się debata na temat przyszłości europejskiej branży księgarskiej. W dyskusji głos zabrała eurodeputowana PiS Elżbieta Kruk.

 

Polska polityk stwierdziła, że książki od wieków stanowiły nie tylko źródło wiedzy, ale również narzędzie edukujące, chroniące dziedzictwo kulturowe, kształtujące tożsamość narodową. „Europejska branża księgarska w ostatnich dziesięcioleciach doświadczyła poważnych zmian ze względu na nowe technologie i pojawienie się dominujących graczy na rynku online” - zauważyła Kruk. Przypomniała o założeniach, które mówiły o tym, że w wyniku tych przemian książki drukowane zostaną całkowicie zmarginalizowane. „Jednak mimo przejścia społeczeństw na cyfrowy styl życia, przywiązanie do dotyku drukowanej książki nadal dominuje” - stwierdziła eurodeputowana.

Jak zauważyła, tradycyjne księgarnie i wydawnictwa stoją w obliczu jeszcze innych wyzwań, takich jak rosnące koszty produkcji i kwestie związane z łańcuchem dostaw papieru, a wiele książek jest drukowanych w Azji. Dodała, że aby sektor książek w Europie zachował swoją siłę i znaczenie, musi otrzymać wsparcie. 

Elżbieta Kruk przekonywała, że niezbędne jest uznanie książek za dobro podstawowe we wszystkich państwach członkowskich, wprowadzenie obowiązku kompatybilności e-czytników oraz e-booków, czy wprowadzenie wymogu przejrzystości wykorzystania sztucznej inteligencji. „Jedno jest pewne - nie możemy utracić tej wielkiej wartości, jaką jest drukowana książka” - apelowała.

Z twittera