Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Elżbieta Kruk: mechanizm eliminowania barier prawnych i administracyjnych powinien być dobrowolnym i elastycznym narzędziem niwelowania barier transgranicznych

14 września 2023 r.
Udostępnij

Dziś w Strasburgu miała miejsce debata dotycząca zmiany proponowanego mechanizmu eliminowania barier prawnych i administracyjnych w kontekście transgranicznym. Głos w dyskusji zabrała eurodeputowana PiS Elżbieta Kruk.

Elżbieta Kruk mówiła, że wniosek Parlamentu w sprawie europejskiego mechanizmu transgranicznego zmienia pierwotny projekt zaproponowany przez Komisję w 2018 r. „Europejski mechanizm transgraniczny, jako rozwiązanie służące przezwyciężeniu przeszkód administracyjnych i prawnych utrudniających współpracę transgraniczną, jest bardzo potrzebny, ale nie w kształcie zaproponowanym przez Komisję” - stwierdziła posłanka. Dodała także, że obecnie mechanizm jest zablokowany w Radzie Unii Europejskiej.

Kruk z zadowoleniem przyjęła fakt, że Parlament w znowelizowanej propozycji uwzględnił kluczowe uwagi państw członkowskich dotyczące najbardziej kontrowersyjnych kwestii, takich jak wymuszone odstępstwa od prawa krajowego i brak dobrowolności. „Proponuje uczynić ten mechanizm dobrowolnym i elastycznym narzędziem niwelowania barier transgranicznych” - apelowała polska polityk.

Eurodeputowana przekonywała, że właściwie skonstruowany mechanizm może stać się instrumentem wspierającym skuteczne przekraczanie tych barier poprzez zrównoważoną i proporcjonalną harmonizację prawa, ustanowienie minimalnych standardów, przy jednoczesnym poszanowaniu suwerenności i odmiennej specyfiki państw członkowskich.

Z twittera