Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Dominik Tarczyński o debacie nt. stosowania oprogramowania Pegasus: "Nie bądźcie hipokrytami i nie marnujcie pieniędzy podatników"

28 lutego 2024 r.
Udostępnij

W Strasburgu podczas sesji plenarnej europarlamentu miała miejsce debata dotycząca ujawnionych ostatnio przypadków szpiegowania posłów do Parlamentu Europejskiego oraz niezastosowania się do zaleceń komisji PEGA. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS Dominik Tarczyński.

Tarczyński zauważył, że podczas debaty na temat oprogramowania szpiegującego sala plenarna była niemal pusta. "Podczas debaty, która jest wykorzystywana do atakowania konserwatywnych rządów, obecnych jest zaledwie 6 posłów do Parlamentu Europejskiego. Wydajemy pieniądze podatników na debatę, podczas gdy nikogo to nie obchodzi, poza lewicą. Zatem przede wszystkim, zanim podejmiecie decyzję o debatach, zastanówcie się – czy warto przeznaczać na to pieniądze podatników?" - pytał. 

Zauważył jednocześnie, że nie ma woli, by rozmawiać ogólnie o oprogramowaniu szpiegującym i pomija się temat m.in. wyprodukowanego przez Niemcy oprogramowania FinFisher, które zostało sprzedane do Maroka, gdzie zostało wykorzystane do podsłuchu prezydenta Francji.

"Nikt nie chce rozmawiać o problemie oprogramowania szpiegującego w Europie, ale chcecie przyjrzeć się Pegasusowi, atakując konserwatywny rząd. Więc proszę, przerwijcie to "show", przestańcie marnować pieniądze podatników, jeśli chcecie pozbyć się oprogramowania szpiegującego, zacznijcie od Niemiec" – sugerował polityk.

Tarczyński przypomniał, że sprawozdawczyni raportu komisji PEGA Sophia in 't Veld nie wyraziła zgody na wyjazd tej komisji do Niemiec celem zbadania oprogramowania FinFisher, które było zdecydowanie silniejsze, bardziej agresywne od Pegasusa i sprzedane poza UE. "Nie bądźcie hipokrytami i nie marnujcie pieniędzy podatników" - apelował.

Z twittera