Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Bogdan Rzońca w debacie nt. budżetu UE na 2021 rok

11 listopada 2020 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli miała miejsce dyskusja na temat budżetu ogólnego Unii Europejskiej na rok 2021. W temacie wypowiedział się eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, Bogdan Rzońca.

Bogdan Rzońca mówił, że budżet na 2021 rok jest bardzo ważny i wskazał na jego powiązanie z Wieloletnimi Ramami Finansowymi i z instrumentem odbudowy. „Wszyscy mamy świadomość, że Europa jest w kryzysie ekonomicznym, pandemicznym, kryzysie związanym z bezpieczeństwem mieszkańców UE” – powiedział. Europoseł wskazał piętnaście aktywnych programów flagowych, które zostały zawarte w rezolucji z 23 lipca 2020 r. „To programy mówiące o potrzebie wsparcia dla służby zdrowia, program Łącząc Europę, Horyzont Europa, Invest EU, program związany z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, czy bardzo ważny instrument sąsiedztwa” - wyliczał. Eurodeputowany podkreślił, że wszystkie te flagowe instrumenty są niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju Europy i między innymi dlatego EKR będzie głosował za kompromisem w sprawie poprawek budżetowych.

Polski polityk wskazał jednak na kwestie problematyczne, w których Grupa EKR wstrzyma się od głosu. „Uważamy, że cele klimatyczne mówiące o 60% do 2030 roku są nie do zrealizowania i będą bardzo dużo kosztować UE. Także wprowadzenie mechanizmu praworządności w życie łamie solidarność europejską” - stwierdził. Trzecią kwestią, jak wspomniał europoseł, jest postulat zwiększenia środków budżetowych wspierających prawa seksualne i reprodukcyjne „Dlatego w przedmiotowej rezolucji wstrzymamy się od głosu” – podsumował Rzońca.

Z twittera