Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Bogdan Rzońca na temat budżetu UE na 2022 r.

24 marca 2021 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego, pierwszego dnia mini-sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się debata na temat wytycznych dotyczących budżetu na rok 2022. W imieniu grupy EKR głos w dyskusji zabrał eurodeputowany PiS Bogdan Rzońca.
Bogdan Rzońca mówił, że według grupy EKR, budżet musi realizować realne priorytety, ale np. w naszej części Europy występują ogromne problemy związane z dekarbonizacją, za które zapłacą najbiedniejsze państwa UE. „Nie możemy więc ślepo popierać przyspieszenia unijnej procedury handlu uprawnieniami do emisji ETS” – powiedział eurodeputowany i dodał, że wprowadzenie prawa klimatycznego następuje bez realnej oceny skutków finansowych.
Polski polityk odniósł się też do kwestii wzrostu nakładów na prokuraturę europejską, która, jego zdaniem, również nie jest pierwszą potrzebą, ponieważ zauważalne jest, że następuje dublowanie się roli OLAFu, prokuratury krajowej i prokuratury europejskiej w tym zakresie. „Doceniamy wagę pojęcia praworządność, ale koniecznie trzeba pamiętać o konkluzjach z grudnia ubiegłego roku, przygotować wytyczne do stosowania praworządności i podkreślić, że kompetencje nieprzekazane UE, są kompetencjami poszczególnych państw” - stwierdził.
Europoseł podsumował, że w UE zdarzają się sytuacje, w których ci, którzy mają wielkie ważne idee, mają też wielkie, własne, partykularne interesy. „Bądźmy bardziej solidarni, a wtedy też będziemy bardziej doceniani” – zakończył Rzońca.

 

Z twittera