Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Szydło rozmawiała z wiceprzewodniczącą KE Dubravką Suicą o wyzwaniach demograficznych w Unii Europejskiej

15 lipca 2020 r.
Udostępnij

Dziś Beata Szydło, sprawozdawca PE do raportu nt. zmian demograficznych i starzenia się społeczeństw w UE, spotkała się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Dubravką Suicą odpowiedzialną w KE za demografię i demokrację. Tematem spotkania był niedawny raport KE nt. skutków zmian demograficznych, planowana przez KE Zielona Księga ws. starzenia oraz raport Beaty Szydło, który będzie prezentowany w PE na jesieni.

W zaprezentowanym w czerwcu raporcie KE zwraca uwagę na główne zmiany demograficzne w UE, m.in. wydłużenie przeciętnej długości życia, niższą dzietność, rosnącą urbanizację i zmniejszanie się grupy osób w wieku produkcyjnym. Sprawozdanie pokazuje również zmniejszający się udział Europejczyków w populacji światowej – oczekuje się, że do 2070 r. będzie on wynosił mniej niż 4 proc. ludności świata. Zwraca również uwagę na znaczne różnice pomiędzy regionami i postępujące zmiany, które prowadzą m.in. do wyludniania obszarów w UE.

Podczas spotkania Beata Szydło podkreśliła konieczność uwzględnienia w unijnych działaniach specjalnej strategii na rzecz osób starszych. „Pandemia koronawirusa dodatkowo uwidoczniła problemy, które wymagają naszej szczególnej uwagi. Chodzi o podkreślenie roli osób starszych w społeczeństwach UE, otoczenie ich odpowiednią opieką, przeciwdziałanie samotności w starości i korzystanie z ich ogromnej wiedzy i doświadczenia” - powiedziała europoseł PiS.

Beata Szydło zapowiedziała, że w przygotowywanym przez nią raporcie wiele miejsca zostanie poświęcone solidarności międzypokoleniowej i wspieraniu inicjatyw opartych na srebrnej gospodarce, mentoringu i sposobach aktywizacji seniorów. „Musimy przede wszystkim przeciwdziałać wszelkim formom dyskryminacji i wykluczenia, jakich doświadczają osoby starsze. Koronawirus pokazał, że właśnie ta grupa wiekowa jest szczególnie zagrożona wykluczeniem cyfrowym czy dyskryminacją w równym dostępie do usług medycznych, jednak tych problemów jest znacznie więcej. Należy także zachęcać państwa członkowskie do większego wykorzystywania środków unijnych z funduszy takich jak ESF czy EFRR oraz do dostosowywania przestrzeni publicznej do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych” - zaznaczyła Beata Szydło.

Europoseł PiS przypomniała również, że rok 2012 był rokiem osób starszych i solidarności międzypokoleniowej i zaproponowała, by w 2022 roku wrócić do tej idei. Zaznaczyła, że wiele postulatów sformułowanych wówczas nie zostało zrealizowanych, a ponadto pojawiły się kolejne wyzwania, które UE musi podjąć.

Komisarz Suica podkreśliła, że demografia jest jednym z priorytetów Komisji Europejskiej, która w najbliższych miesiącach w swoich raportach będzie podejmować kwestie m.in. możliwości rozwijania solidarności międzypokoleniowej oraz przeciwdziałania samotności osób starszych. Zaznaczyła, że pandemia koronawirusa nie zakończyła się i Unia Europejska jest zobligowana do otoczenia szczególną opieką osób najbardziej zagrożonych zakażeniem i do nich należą właśnie osoby starsze.

 

Z twittera