Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Szydło: Problem starzenia się społeczeństw, to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi UE

1 października 2020 r.
Udostępnij

Dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, podczas posiedzenia Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE (EMPL) eurodeputowana PiS Beata Szydło przedstawiła swój raport pt. "Stary Kontynent się starzeje – możliwości i wyzwania po roku 2020 związane z polityką dotyczącą starzenia się społeczeństwa".

Beata Szydło tłumaczyła, że raport stanowi nawiązanie do inicjatywy Komisji Europejskiej z 2012 roku, kiedy to UE po raz pierwszy próbowała podjąć problem starzenia się społeczeństw. "Wiele postawionych tam zadań wciąż pozostaje nierozwiązanych, a pandemia koronawirusa postawiła nowe wyzwania w tej dziedzinie i stąd mój apel o powrót do tej inicjatywy" - wyjaśniała.

Zdaniem autorki raportu problem starzenia się społeczeństw, to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi dziś UE. "Myślę, że  powinniśmy przeprowadzić pogłębioną dyskusję nad tymi problemami i spróbować wypracować rozwiązania, które z  jednej strony będą wspierały osoby starsze, a z drugiej strony będą również wspierały państwa członkowskie i całą społeczność UE w obliczu tego postępującego i nieuniknionego zjawiska" – mówiła.

Była szefowa rządu przytoczyła dane, według których szacuje się, że przeciętna długość życia będzie wzrastała i do 2070 roku długość życia mężczyzn wyniesie 86 lat, a kobiet 90 lat. "Jednocześnie maleć będzie procentowy udział Europejczyków w populacji światowej i szacuje się, że do tego czasu  będzie on wynosił mniej niż 4% ludności świata" - zauważyła. Eurodeputowana PiS wśród przyczyn zmniejszenia się udziału Europejczyków w populacji światowej, poza wydłużaniem się przeciętnej długości życia, wymieniła niższą dzietność, rosnącą urbanizację i wyludnianie obszarów wiejskich oraz zmniejszanie się grupy osób w wieku produkcyjnym.

Polska polityk wskazała, że rysują się trzy obszary, które powinny zostać wzięte pod uwagę w opracowywaniu strategii i działań na rzecz osób starszych. Pierwszy dotyczy opieki zdrowotnej, co szczególnie unaoczniło się z w związku z pandemią koronawirusa, drugi uczestnictwa osób starszych w życiu publicznym, a trzeci uczestnictwa osób starszych w rynku pracy. "W zakresie tych właśnie obszarów proponujemy w raporcie konkretne rozwiązania, które będą wspierały osoby starsze" – mówiła. Autorka sprawozdania wspomniała tu m.in. o wsparciu i zachętach dla państw członkowskich do skorzystania w większym zakresie ze środków UE, jak EFS czy EFRR. Tłumaczyła, że chodzi tu o dostosowanie infrastruktury i przestrzeni publicznej do potrzeb osób starszych, ale też rozwiązania dotyczące bardzo konkretnych działań, jak np. organizowanie szkoleń i kursów dedykowanych dla osób starszych m.in. w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego czy też cyfryzacji. "Chcemy, by te osoby nie tylko nie czuły się wykluczone, ale żeby miały też możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym w jak największym stopniu" – podkreśliła.

Europosłanka PiS wspomniała też o problemie samotności osób starszych i ich wykluczenia, podkreślając w tym kontekście znaczenie solidarności międzypokoleniowej, wspierania inicjatyw opartych na srebrnej gospodarce, mentoringu i sposobach aktywizacji seniorów poprzez m.in. popularyzację wolontariatów.

"Należy także podkreślić, że bardzo wyraźnie sprzeciwiamy się wszelkim formom dyskryminacji, przestępczości wobec osób starszych i ich i wykluczania, którego doświadczają w różnych dziedzinach życia" – zaznaczyła sprawozdawczyni.

Eurodeputowana mówiła również o konieczności doprecyzowania wielu do tej pory niedookreślonych zagadnień w zakresie osób starszych, jak np. ujednolicenia definicji niesamodzielności.

Z twittera