Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Szydło: Nie mogę zgodzić się na to, by raport o osobach starszych stał się przedmiotem ideologicznej rozgrywki

5 lipca 2021 r.
Udostępnij

Dziś w Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata nad raportem autorstwa Beaty Szydło pt. "Stary kontynent starzeje się – możliwości i wyzwania związane ze starzeniem się po 2020 roku". W dyskusji głos zabrały eurodeputowane PiS - sprawozdawczyni Beata Szydło oraz Elżbieta Rafalska.

 

Beata Szydło mówiła, że starzenie się społeczeństw to dziś jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi Europa. "Wydłużenie przeciętnej długości życia, niższa dzietność, rosnąca urbanizacja i zmniejszanie się grupy osób w wieku produkcyjnym – to tylko najważniejsze zmiany, które prowadzą do zmniejszającego się liczby Europejczyków. Zmiany demograficzne powodują również pogłębianie się różnic między poszczególnymi regionami i w konsekwencji – wyludnianie obszarów w UE, zwłaszcza obszarów wiejskich" - wskazywała.

Sprawozdawczyni wyjaśniła, pierwotnie dokument miał poruszać wyłącznie istotnych w życiu osób starszych kwestie, jak m.in. problem dyskryminacji czy kwestię aktywnego starzenia się. Proponował tworzenie programów uczenia się przez całe życie, edukację cyfrową, a także pomoc w znalezieniu pracy i dostosowaniu się do potrzeb rynku. Jak podkreśliła Szydło, pandemia koronawirusa dodatkowo uwidoczniła problemy takie jak wykluczenie cyfrowe czy dyskryminacja pod względem równego dostępu do usług medycznych oraz wskazała na konieczność uwzględnienia w unijnych działaniach specjalnej strategii na rzecz osób starszych. Wśród koniecznych działań Szydło wymieniła m.in. zapewnienie odpowiedniej opieki zdrowotnej, przeciwdziałanie samotności w starości i zachowanie więzi międzypokoleniowych poprzez między innymi promowanie mentoringu i wolontariatu czy wspieranie inicjatyw opartych na srebrnej gospodarce. "To senior powinien mieć prawo decydować, o tym, czy chce pracować dłużej, czy może poświęcić się innym rolom społecznym jak chociażby opieka nad wnukami czy działalność społeczna" – mówiła eurodeputowana PiS. Ponadto, zauważyła, COVID-19 pokazał, że właśnie ta grupa wiekowa jest szczególnie zagrożona.

W sprawozdaniu poruszono również kwestię działań na rzecz poprawy jakości życia seniorów w dostosowanej do potrzeb osób starszych w przestrzeni publicznej, mieszkaniach i transporcie. Pojawił się postulat, aby UE zachęcała państwa członkowskie do większego wykorzystywania środków unijnych z funduszy takich jak chociażby Europejski Fundusz Społeczny Plus czy Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego do dostosowywania infrastruktury dla seniorów.

Dokument zawiera również postulat dotyczący ustanowienia roku solidarności międzypokoleniowej i aktywnego starzenia się. Jednocześnie sprawozdanie kładzie nacisk na przeciwdziałanie wszelkim formom dyskryminacji, przestępczości i wykluczenia, jakich doświadczają osoby starsze. "To właśnie osoby starsze coraz częściej padają ofiarą oszustw i dlatego powinny być otoczone szczególną ochroną" – zauważyła Beata Szydło.

 

Do sprawozdania złożono jednak ponad 600 poprawek, z których część zawierała postulaty nie mające związku z treścią dokumentu, wobec czego grupa EKR przygotowała alternatywną rezolucję, która poświęcona jest wyłącznie osobom starszym. "Bo właśnie takie było pierwotne założenie tego raportu i tak powinno pozostać" – zaznaczyła Beata Szydło. "Alternatywna rezolucja została przez nas przygotowana, dlatego że uważamy, iż starzejąca się Europa i godna starość to niezwykle ważny problem" - podkreśliła.

"Nie mogę się także zgodzić na to, by raport o osobach starszych stał się przedmiotem ideologicznej rozgrywki, do której dąży jedna z grup politycznych. Nie mogę zgodzić się na to, by radykalna lewica w każdym dokumencie – bez względu na to, czego temat dotyczy, postulowała o wprowadzenie tematów związanych np. z prawami reprodukcyjnymi. Żadna ideologiczna rozgrywka i próba wywierania presji nie zmusi nas do tego, byśmy zrezygnowali z naszych wartości i zasad, które wyznajemy i które uważamy, że jesteśmy winni naszym wyborcom, obywatelom Europy. Oni powierzyli nam te mandaty, byśmy zajmowali się ich sprawami, a nie politycznymi rozgrywkami" – podkreśliła sprawozdawczyni.

 

Elżbieta Rafalska mówiła, że raport porusza bardzo ważny problem społeczny, bo problem starzejącego się społeczeństwa i zmian demograficznych to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakim stoimy. "Dlatego gratuluję sprawozdawczyni, która podjęła się tego tematu z inicjatywy własnej EKR i rzetelnie go przez wiele miesięcy prowadziła" – stwierdziła. Jak dodała, to sprawozdanie jest efektem miesięcy trudnej pracy. "I bardzo żałuję, że te wysiłki w jakimś stopniu zostały zniweczone przez rozgrywki ideologiczne. Bo dziś okazuje się, że europejską lewicę bardziej obchodzą przepychanki polityczne niż sytuacja osób starszych. Odrzuca ona mądre, wyważone propozycje, które był złożone na początku" – zauważyła koordynatorka EKR w komisji zatrudnienia PE. Rafalska podkreśliła, że zaproponowana przez grupę EKR rezolucja alternatywna jest spójna i kompleksowa i wraca do tekstu wyjściowego skupiając się na tym, co jest rzeczywistym przedmiotem raportu.

Z twittera