Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Mazurek: W dobie pandemii musimy jeszcze skuteczniej chronić konsumentów na unijnym rynku cyfrowym

28 stycznia 2021 r.
Udostępnij

Dziś podczas posiedzenia komisji IMCO PE minister stanu ds. gospodarki i transformacji cyfrowej Pedro Siza Vieira przedstawił program prezydencji Rady w dziedzinie ochrony konsumentów na rynku wewnętrznym UE. W dyskusji głos zabrała eurodeputowana PiS Beata Mazurek.

 

"Cieszy mnie fakt, że w programie prezydencji znalazły się kluczowe filary, których sprawna realizacja przysłuży się naprawie szkód gospodarczych po pandemii" - stwierdziła polska eurodeputowana.

Pierwsza z kwestii, które poruszyła Beata Mazurek, dotyczyła  filaru „Odporna Europa”. "Pandemia zmieniła nasze zwyczaje i doprowadziła do tego, że coraz częściej jesteśmy online. Te uproszczenia niosą ze sobą duże zagrożenia związane z ochroną użytkowników Internetu" - zauważyła. W tym kontekście eurodeputowana PiS pytała, nad jakimi rozwiązaniami planuje skupić się prezydencja portugalska, by jeszcze skuteczniej chronić konsumentów na cyfrowym rynku, a w szczególności chronić dokonywanych przez nich transakcji internetowych.

Drugie pytanie polskiej polityk odnosiło się do filaru „Cyfrowa Europa”. "Podzielam kierunek, że Państwo powinno świecić przykładem w dziedzinie sprawniejszej administracji publicznej oraz powinno być bliżej obywateli i przedsiębiorstw. Sprawne wdrożenie i funkcjonowanie e-państwa to skuteczna droga do realizacji tych założeń" - stwierdziła. Niemniej jednak, dodała Mazurek, nie można zapominać, że każdy użytkownik sieci ma prawo do zachowania anonimowości i prywatności w Internecie. "Jakie rozwiązania przewiduje prezydencja by zachować równowagę pomiędzy tymi ważnymi kwestiami?" - dopytywała.

 

Minister Pedro Siza Vieira odnosząc się do pytań polskiej eurodeputowanej potwierdził widoczny wzrost handlu elektronicznego oraz wynikające z tego trudności. "Coraz więcej konsumentów dokonuje zakupów on-line, zaciąga kredyty on-line i widać wyraźnie, że gospodarka cyfrowa ma tu konkretne problemy i ochrona w tej dziedzinie rzeczywiście jest bardzo potrzebna" - stwierdził.

Portugalski polityk mówił, że konieczne jest ustanowienie przejrzystych norm i zasad  oraz mechanizmów wdrażania, a także instrumentów kontroli ich przestrzegania, by zapewnić efektywne ich realizowanie i skuteczną ochronę konsumentów. Podkreślił jednocześnie, że będzie to jednym z priorytetów obecnej prezydencji.

Z twittera