Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Mazurek pyta Komisję o kontrolę demokratyczną nad mediami społecznościowymi o ochronę praw podstawowych

10 lutego 2021 r.
Udostępnij

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek skierowała zapytanie do Komisji Europejskiej, dotyczące kontroli demokratycznej nad mediami społecznościowymi i ochroną praw podstawowych.

"Coraz częściej dochodzą do nas sygnały dotyczące niejasnej polityki blokowania profili na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, YouTube. Są to serwisy działające na podstawie
własnego regulaminu" – czytamy w piśmie. Beata Mazurek wskazała, że ze względu na ich międzynarodowy charakter istotne jest znalezienie kompromisu między ochroną uniwersalnych wartości, takich jak wolność słowa czy prawa jednostki, a koniecznością zwalczania treści niezgodnych z obowiązującym prawem. "W chwili obecnej, z wielu powodów, często niejasnych dla użytkowników, następuje automatyczna blokada profilu bez szczegółowego sprawdzania, czy zarzut jest uzasadniony" – zauważyła.

Europosłanka przedstawiła przykład, kiedy to w ostatnich dniach opinię publiczną w Polsce zbulwersowała blokada ze względu na „kwestie społeczne” reklamy postu na FB autorstwa założyciela i Prezesa Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia ks. Rafała Buczyńskiego OFM, blokada postu promującego dziecięcą opiekę paliatywną w hospicjum perinatalnym z Lublina. Jak stwierdziła, dopiero pod presją polskiej opinii publicznej Facebook wycofał się ze swojej decyzji. "Czy i jakie mechanizmy i działania zamierza wdrożyć Komisja w celu ochrony europejskich użytkowników Internetu przed niewłaściwymi praktykami - często mającymi charakter dyskryminujący - usuwania i blokowania kont oraz wpisów przez zewnętrznych operatorów mediów społecznościowych takich jak Facebook, Twitter czy YouTube, którzy funkcjonują na europejskim rynku i mają wpływ na nasz bezpieczeństwo?" – pytała Beata Mazurek.

Z twittera